Ankara Haberi: CL215 yangın söndürme uçakları İsrail’deki görevini başarıyla sürdürüyor

CL215 yangın söndürme uçakları İsrail’deki görevini başarıyla sürdürüyor

CL215 yangın söndürme uçakları İsrail’deki görevini başarıyla sürdürüyor

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve İsrail Başbakanı Netanyahu, Kudüs dahil toplam 13 yerde çıkan yangına müdahale eden Türk Hava Kurumu “Ateş Kuşları” ekibine teşekkür etti.

46 saat uçan Ateş Kuşları 246 bin litre su ve köpük kullandı. Kudüs dahil, 13 noktada çıkan yangına müdahale etmek için Türk Hava Kurumuna ait 3 adet CL-215 yangın söndürme uçağı İsrail’e gönderildi. CL-215 yangın söndürme uçakları Perşembe akşamından itibaren İsrail’deki yangına müdahale ediyor.

“İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU TEŞEKKÜR ETTİ”

Bu sezonda 417 yangına müdahale ederek bir rekora imza atan ”Ateş Kuşları” yangın sönene kadar İsrail’de kalacak. İsrail Başbakanı Netanyahu “Ateş Kuşları” ekip lideri kaptan pilot Erdoğan Aslantaş’ı uçakların yanına gelerek tebrik etti. Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Kürşat Atılgan, İçişleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte koordineli olarak yürütülen çalışmaların son derece başarılı geçtiğini belirterek, “Amfibik CL 215 yangın söndürme uçaklarımız son derece başarılı bir görevde bulunmuşlardır. Bütün ekip arkadaşlarımızı bende gönülden tebrik ediyorum. Başarılı çalışmalarını İsrail Başbakanları da bizzat yanlarına gelerek teşekkürlerini iletmiştir. Gönül ister ki dünyanın neresinde olursa olsun orman yangınlarının hiç meydana gelmemesidir. Perşembe gününden beri 46 saat ve 41 sorti ile uçan Ateş Kuşlarımız, 246 bin litre su ve köpük kullanmışlardır. Bizden sonra başka ülkeler yangına müdahale için yardıma geldi. Bu konuda Türkiye çok önlem aldı ve bu noktada yangına müdahaleden dolayı iki ülke arasında 2009 yılından beridir gerginliğin azaltılmasına da vesile olmuş oldu. Uçaklarımız hala orada hazır durumda bulunmakta. Zaman zaman yangınlar çok rüzgar olduğu için artabiliyor ancak ekibimiz orada yangına müdahale ediyor. Şu anda orada 6 pilotumuz, 4 teknisyenimiz var. Oradaki arkadaşları yürekten kutluyorum” dedi.

CL-215 Amfibik Yangın Söndürme Uçağı, 6 ton su taşıma kapasitesine sahip, 10-12 saniyede deniz ve göl üzerinden su alarak kısa sürede göreve hazır hale gelebilen, su yüzeyine kısa mesafeli iniş-kalkış yapabilen ve havada uzun süre kalabilen bir uçak.

 

DHA

Loading...