Sivas Haberi: Cumhuriyet Bayramı Sivas'ta coşkuyla kutlandı

Cumhuriyet Bayramı Sivas'ta coşkuyla kutlandı

Cumhuriyet Bayramı Sivas'ta coşkuyla kutlandı

TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin 93'üncü yıldönümü Sivas'ta da coşkuyla kutlandı. 
Kutlamalar kent merkezindeki Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde yapıldı. Program Vali Davut Gül, 5'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip ve Belediye Başkanı Sami Aydın'ın tören aracı ile halkın bayramını kutlaması ile başladı. Ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Vali Davut Gül, temelleri Sivas'ta atılan Türkiye Cumhuriyeti'nin 93'üncü yılını Cumhuriyet şehrinde kutlamanın sevinçi ve gururunu birlikte yaşadıklarını anlatırken, "Dünyada eşine az rastlanır bir zaferle sonlanan Kurtuluş Savaşı gibi zorlu bir mücadele, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet'in ilanı ile asıl hedefine ulaşmıştır. Sivas Kongresi, Cumhuriyet'e giden engebeli yolda önemli bir adım olmuş milletçe muasır medeniyetlere yükselme ve aydınlanma sürecini hızlandırmıştır. Bu nedenle Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluşunu hazırlayan kararların alındığı Sivas'ta cumhuriyet bayramları daha özel bir anlam ve önem ifade etmektedir" dedi.
Konuşmanın ardından resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol üyelerince ödülleri verildi. Tören de ayrıca Sivas Okçuluk kulübü ve halk oyunları folklor ekibi gösteri yaptı. Kutlamalara halk da yoğun ilgi gösterdi. Program, tören geçidi ile sona erdi.
Tören ardından protokol üyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Şemsi Sivasi İl Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen 15 Temmuz darbe girişimi sonrası meydanlardaki nöbetlerden karelerin yer aldığı 'Cumhuriyet ve Demokrasi Nöbeti' ları ve konulu sergisinin açılışını yaptı. Sergi ilgi gördü. İlçelerde de bayram kutlamaları coşku içerisinde geçti.

 

DHA

Loading...