Çanakkale Haberi: Cumhuriyet Bayramı'nda kareografi rekoru kırıldı

Cumhuriyet Bayramı'nda kareografi rekoru kırıldı

Cumhuriyet Bayramı'nda kareografi rekoru kırıldı

BURSA’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Almanya, Avusturya, ABD, Kanada, Hollanda ve İsviçre’den getirilen 14 kişilik ekip, 300 bin domino taşıyla Türkiye'nin en büyük domino kareografisini gerçekleştirdi.
Yıldırım Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlikte Türkiye'nin en büyük domino kareografisini gerçekleştirildi. 300 bin domino taşından oluşan koreografide Çanakkale Savaşları, Milli Mücadele, İlk TBMM binası, Türkiye haritası üzerinde Türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginlikleri, Karagöz ve Hacivat, medeniyetimizin simgesi lale gibi motifler yapıldı. Bayrak alanında kurulan dev ekrandan gösteriyi izleyen vatandaşlar, domino taşlarının devrilmesini ilgiyle izledi. Gösteri,  15 Temmuz darbe girişimi kareografisiyle son buldu.
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Bu programımızın en çarpıcı kısmı, şüphesiz 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili bölümüydü. Milletimiz, 40 yıllık hain planları 4 saatte bozdu. Böylece millet kendi iradesine bağımsızlığına karşı yapılacak herhangi bir saldırıya izin vermeyeceğini bir kez daha dünyaya gösterdi. Bizi muzaffer kılan en önemli özelliğimiz, birlik, beraberlik ve bin yıllık kardeşliğimizin oluşturduğu kökü binlerce yıl önceye uzanan medeniyetimizdir. Biz bugün burada 1915, 1923 ve 2016 destanlarıyla birlikte, temel güç kaynağımız olan medeniyetimizin izdüşümlerini görsel bir şovla bir kere daha hatırladık. Kırdığımız rekorla bir taraftan tarihi canlandırırken diğer taraftan da bir tarih yazdık” ifadelerini kullandı.

DHA

Loading...