Balıkesir Haberi: Cumhuriyetin 93'ncü yıldönümünü fener alayı ile kutlandı

Cumhuriyetin 93'ncü yıldönümünü fener alayı ile kutlandı

Cumhuriyetin 93'ncü yıldönümünü fener alayı ile kutlandı

CUMHURİYET Halk Partisi İl Başkanlığı'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlediği fener alayına 3 bin kişi katıldı.
Tarihi tren garı önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, ellerinde meşalelerle Balıkesir Büyükşehir Belediye Bandosu'nun çaldığı 10. Yıl ve Gençlik marşları eşliğinde Milli Kuvvetler, Anafartalar ve Kızılay caddelerini takip ederek, Atatürk Anıtı'na yürüdü. CHP İl Başkanı Ender Biçki ve Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan ile il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, belediye meclis üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı fener alayına cadde ve sokaklardaki vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi. Yürüyüşe katılanlar 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Türkiye laiktir, laik kalacak' diye slogan attı.
Atatürk Anıtı'nda gerçekleştirilen saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan CHP İl Başkanı Ender Biçki, "Dünyada ABD ile birlikte kesintiye uğramayan tek cumhuriyet Türkiye Cumhuriyeti'dir. Fransa'da bile 4 kez kesintiye uğrayan cumhuriyet, Türkiye'de 93 yıldır ayaktadır. Cumhuriyet laiklik demektir, cumhuriyet demokrasi, cumhuriyet hukukun üstünlüğü, cumhuriyet insanlık demektir. Onun için bizler cumhuriyete sahip çıkma konusunda kararlılığımızı her zaman ortaya koyuyoruz, koymaya da devam edeceğiz. Cumhuriyete son vermek isteyenlere asla geçit vermeyeceğiz. Hepinizin cumhuriyet bayramını kutluyorum. Başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silahlı arkadaşlarını minnetle, şükranla anıyorum" dedi.
CHP'li Biçki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olarak da "Bil ki seni bugün o koltuğa getiren Atatürk'ün kurduğu cumhuriyettir" dedi.
Fener alayı, andımızın okumasıyla sona erdi. Andımızı okutan Kadın Kolları Başkanı Sabriye Yiğit, "Cumhuriyetimize, Atatürk'e sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi.

DHA

Loading...