Sözcü Plus Giriş

BALIKESİR'in Ayvalık İlçesi'nin eski adı 'Moshonisia' (Mis kokulu) olarak adlandırılan Ali Bey (Cunda) Adası'nda, kanalizasyon bacalarındaki taşma nedeniyle denizde yaşanan kirlilik ve kötü koku, büyük tepkilere neden oluyor. Ayvalıklılar, soruna bir an önce çözüm bulunmasını istedi.
Cunda Adası, Armutçuk Mevkisi'nde son günlerde tıkanan kanalizasyon bacalarından taşan pis suların denize karışarak kirletip, kötü kokuya neden olması başta bu bölgede evi bulunanlar olmak üzere çevrecileri isyan ettirdi. Yaşanan kirlliği cep telefonlarıyla görüntüleyerek sosyal medyada yayınlayan Ayvalıklılar, Ege'nin turizmdeki cennet köşelerinden biri olan Cunda Adası'nda yaşanan bu çevre rezaletine bir son verilmesini istedi. Son 20 gündür kanalizasyon bacalarından taşarak denize karışan pis sularda artış olduğuna dikkati çeken Cunda Adası'nda yaşayan balıkçı Hasan Tosya, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden durumu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (BASKİ) bildirdiğini belirtip, "'BASKİ'den geçen 6 Eylül'de Ayvalık Şube Müdürlüğü'müzden alınan bilgiye göre söz konusu mevkide kanalizasyon hattında arıza meydana geldiğini ve tamirat yapılarak sıkıntının giderildiği belirlenmiştir' yanıtı geldi. Ancak, buna rağmen halen denize kanamizasyon sızıntısı devam ediyor. Adanın sahilindeki sızıntı nedeniyle kıyıdan uzak ara sokaklarda bile kötü kokular duyuluyor. Sızıntı zaman zaman dursa da daha sonra iki, üç saat aralıksız akmaya devam ettiği oluyor" dedi. Sahil kenarında kirlilik nedeniyle yaşamın yavaş yavaş ölmeye başladığını belirten Tosya, "Eskiden sahil kenarında balık yavruları olurdu. Üç senedir balık yavruları yok. Bizler bu deniz kıyısında yüzerek büyüdük. Hayatımız denizde geçti. İç deniz düşünüldüğü kadar kirli değil. 7-8 yıl önce 9 Eylül Üniversitesi'nden gelen ekip gerekli ölçümleri yaptığında açıklamıştı. Cennet Koyu, Paşa Limanı'ndan numuneler alınmıştı ve sonuçlar iyi çıkmıştı. Önceki gün deniz o kadar kötüydü ki, yeni iskelenin oradan numune olarak su almak zorunda kaldım. Bugün bu kirliliğin önüne geçemezsek yarın insanlar burada nasıl yaşayacak, nasıl oturacak. Kirliliğin faturasının adaya pahalıya mal olacak. Hangi hakla kanalizasyonu denize döküyorlar Kanalizasyonu denize dökerken bizden atık su parası olarak yüklü miktarları almaya devam ediyorlar. Hem vatandaştan atık su ücreti al hem de kanalizasyonu denize sal. Olacak iş değil" diyerek, tepkisini dile getirdi.
BASKİ Ayvalık Şubesi yetkilileri, kendilerine bu konuda bir ihbar gelmediğini belirtip, konuyu inceleteceklerini söyledi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more