Sözcü Plus Giriş

Kopenhag Mahkemesi pizza restoranı sahibi hem Türkiye hem de Danimarka vatandaşı olan bir kişiyi 'terör eylemlerinde bulunmak üzere terör örgütü IŞİD'e katılmaktan' suçlu bularak mahkum etti.

Savcının altı yıl hapis cezası istediği, üç hakim ve altı juri üyesinden oluşan mahkeme heyeti restoran sahibi Türkün ceza süresinin sonunda Danimarka vatandaşlığının da geri alınarak sınır dışı edilmesine karar verdi. IŞİD'e üye olmaktan mahkum olan Türk vatandaşının hapis cezası süresi daha sonra kararlaştırılacak.

Mahkeme heyeti sanığın üzerine atılı suçu kabul etmemesine karşın IŞİD saflarında savaş ve silah eğitimine katıldığını sabit gördü. Mahkeme heyeti sanığın Suriye'de elinde silah ile çektirdiği resmi delil olarak kabul etti. Mahkeme tutanaklarına göre Türk vatandaşı IŞİD'li 2013 yılı yaz aylarında birinci seferinde 10 gün, ikinci seferinde ise bir ay kaldığı Suriye'ye Türkiye üzerinden geçerek IŞİD saflarında savaştı. Danimarka'ya geri döndükten sonra 2015 yılında tutuklanan Türk vatandaşı, ifadesinde çatışmalara katılmadığını, sadece ahçı ve fırıncı olarak çalıştığını öne sürdü.
Danimarka istihbarat birimlerine göre 125 Danimarka vatandaşı Suriye ve Irak'ta IŞİD saflarına katıldı, bunlardan 27'si ise çatışmalarda öldürüldü.

DHA