Konya Haberi: Darbe girişiminde tanklara karşı direnen halkın Demokrasi Hatırası

Darbe girişiminde tanklara karşı direnen halkın Demokrasi Hatırası

Darbe girişiminde tanklara karşı direnen halkın Demokrasi Hatırası

DARBE girişiminin ardından her gün binlerce kişinin ‘Demokrasi Nöbeti’ tutmak için buluştuğu Mevlana Meydanı'na konulan ‘15 Temmuz Demokrasi Hatırası’ panosu ilgi görüyor. Mevlana Müzesi'ni ziyarete gelen ya da demokrasi nöbeti tutanlar demokrasi hatırası panosuyla  çektiriyor.
Darbe girişiminin ardından Mevlana Meydanı'nda her gün Konya Büyükşehir Belediyesi ve Ak Parti İl Başkanlığı öncülüğünde diğer siyası parti ve sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle 'Demokrasi Nöbeti' tutuluyor. Binlerce kişinin akın ettiği meydandaki '15 Temmuz Demokrasi Hatırası' panosu ilgi görüyor. Üst bölümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ı, imzası ve kalabalık bir halk kitlesinin ının bulunduğu ‘Demokrasi Hatırası’nda Türk Bayrağı’nı pelerin olarak kullanan ve tankın namlusunu düğümleyip tutan halkı tasvir eden bir kişi yer alıyor. Mevlana Müzesi’ni ziyaret edenler ve ‘Demokrasi Nöbeti’ne katılan vatandaşlar ise ‘demokrasi Hatırası’nın önünde ve kafalarını insan vücudunun baş bölümüne açılan yuvarlağın içerisine sokarak hatıra ı çektiriyor.
Hollanda’dan tatil için memleketi Konya’ya gelen Elvan Korkmaz, halkın iradesi karşısında tank ve tüfeğin duramayacağını belirtti. Korkmaz, ''Dünyanın hiçbir yerinde seçilmiş, demokratik yolla gelen bir iktidarı kimse alaşağı edemez ve buna kimsenin gücü yetmez’’ dedi.
‘HERKES MİLLETİMİZİN GÜCÜNÜ GÖRSÜN’
Kahramanmaraş’tan Mevlana Müzesi’ni ziyarete gelen Ömer Dizibüyük de şöyle konuştu: ''Maalesef yediği ekmeğe hıyanet edenler içimizde barınıyormuş. Darbe girişimi karşısında gereken cevabı halkımız ve biz hep birlikte verdik diye düşünüyorum. Vermeye de devam ediyoruz. Bu dünyaya da büyük bir ders oldu.''
‘BUNLAR ASKER ELBİSESİ GİYMİŞ TERÖRİSTLER’
Konya’ya bir akrabasını ziyarete gelen Hamza Erel ise şunları söyledi: ''İçimize sızan hainler Türkiye’yi yurt dışında kötü göstermek ve karalamak için her şeyi yapmışlar. Bu milletin ekmeği, parası ve vergisiyle geçinen asker elbisesi giymiş teröristler, milletine, vatandaşına bomba attı. Bu bomba ve mermiden tüm Türkiye'de olduğu gibi benim ailemden 2 şehit verdik. Ben düne kadar Ankara’da nöbet tutuyordum. Bugün Konya’ya misafirliğe geldim. O hainlere idam cezası gelmeli.''

DHA

Loading...