Sözcü Plus Giriş

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından 15 Temmuz'daki darbe girişimini anlatan 100 , '15 Temmuz Milli İradeye Saygı' adı altında sergilendi. Sergi, Eylül ayı sona kadar gezilebelecek.
İskele Meydanı Sürekli Eğitim Merkezi'ndeki serginin açılışına Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Ak Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, Çanakkale İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden ve çok sayıda vatandaş katıldı. Serginin açılışında konuşan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, "Türk milletini çok yakın zamanda verdiği demokrasi mücadelesinin somut bir eser haline getirmek ve bunu Çanakkale'yi ziyaret eden herkesle paylaşmak için '15 Temmuz Milli İradeye Saygı' sergisini gerçekleştirmeye arzuladık. Arkadaşlarımız çalıştılar. Hem Türkiye genelinden, hem de Çanakkale özelinden toparlayabildiğimiz o unutulmaz kareleri, sizlerin görmesi için ziyaret etmesi için hatırlaması için ve özellikle de unutmaması için bir sergi kapsamında bir araya getirdik" dedi.
Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında yapılacak her türlü hayırlı adıma destek olmanın, orada olmanın kendileri için en büyük bahtiyarlık olduğunu söyledi. Türkiye'de ilk defa demokrasiye kilit vurulan tarihin 15 Temmuz olmadığını belirten Bülent Turan sözlerine şöyle devam etti:
"Kurulduğumuzdan bu yana kadar aşağı yukarı 10 yılda bir ara verildi. Hep farklı zamanlarda farklı metotlarla demokrasimize, milli irademize engel olundu. 27 Mayıs oldu. O zamanki Başbakanımız rahmetli Adnan Menderes idam edildi. Ancak o zaman darbe girişiminde bulunanlara karşı toplumun tümünün 'duru' demesi bir tarafa, özellikle kendisini 'aydın' diye ifade eden, kendisini toplumun, sözüm ona daha farklı yerinde olduğunu iddia eden birtakım insanlar, üniversitelerimizin bir kısmı, maalesef tam aksine darbenin karşısında olmak yerine yanında olup, o zamanki adımları destekleyen, 'Aman ne iyi yaptılar' diyen, o zamanki yanlışları da meşrulaştıran yazılar yazdılar, törenler yaptılar. 80 darbesi oldu. Benzer görüntüler oldu. 28 Şubat oldu. Maalesef darbeye alkış tutan, darbeye öven yazılarıyla flamalarıyla dolaşan, sözüm ona aydınlar, profesörler, aydınlar oldu. Ama 15 Temmuz ile ne kadar gurur duysak azdır. Ne kadar hamd etsek azdır. Tüm dünyaya bir demokrasi dersi verildi. Bu milletin iman dolu göğsünün nasıl sonuç alabileceği, nasıl ağır silahlara karşı, nasıl tanklara, tüfeklere, karşı cevap verilebileceğini tüm dünyaya gösterdi."
Konuşmaların ardından Çanakkale İl Müftüsü İbrahim Öcüt tarafından ettirilen dualarla serginin açılış kurdelası, Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Belediye Başkanı Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ ve Çanakkale İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden tarafından kesildi. Sergi, Eylül ayı sonuna kadar gezilebilecek.

DHA