Sözcü Plus Giriş

MARDİN'in Midyat İlçesi'nde, 27 Mayıs 1960 askeri darbesi sırasında ölen ihtilalci Harbiyeli Topçu Teğmen Ali İhsan Kalmaz'ın adını taşıyan okula, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan Midyatlı özel harekat polisi Velit Bekdaş'ın adı verildi. Tabelası değiştirilen Şehit Velit Bektaş İlk ve Ortakolu'nda yeni eğitim yılına törenle başlandı.
Midyat'ın Yunus Emre Mahallesi’nde 1962 yılında eğitim-öğretime açılan ve halen yaklaşık 1000 öğrencinin eğitim gördüğü Ali İhsan Kalmaz İlkokul ve Ortaokul’un adı, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan hava saldırısında şehit düşen özel harekat polisi Velit Bekdaş'ın adı ile değiştirildi. Düzenlenen törene, Midyat Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, Midyat Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, Ak Parti İlçe Başkan Melih Güneştan, Okul Müdürü Avni Şengül, şehit Velit Bekdaş’ın eşi Meryem Bekdaş, babası Abdulkadir ve annesi Leyla ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program, Midyat Müftüsü Mehmet Şafi Bilik’in şehitler için yaptığı dua ve şehit Bekdaş için yazılan şiirlerin okunmasıyla devam etti. Okulun Türkçe Öğretmeni Gamze Demir, okulun tarihçesi ve yapılan değişiklik ile ilgili yaptığı kısa konuşmanın ardından konuşan Midyat Milli Eğitim Müdür Abdulkadir Altay, öğrencilerin okula kendilerini yetiştirmek, aileleri, milleti, ve vatanına hayırlı bir evlat olmak için geldiğini anlatırken, şöyle dedi:
"Bakın önümüzde çok güzel bir örneğimiz okulumuza ismini verdiğimiz şehit kardeşimiz Velit Bekdaş'ımız var. Şehit kardeşimiz, sizin gibi bu okulda eğitim öğretime başladı bu okuldan mezun oldu. Sadece kendisi için okumadı, sadece kendisi için yaşamadı. Kendisi o kadar emek verdi, çalıştı ki Allah’u Teala bu emeğinin karşılığını ona şahadet olarak, şehitlik mertebesi olarak ödül verdi. Şimdi bizler, dürüst çocuklar, dürüst insanlar olarak yetiştirileceğiz inşallah. Vatanımıza, milletimize, hayırlı evlatlar olacağız inşallah. Ve bizim de inşallah yaptığımız icraatlarla şehidimiz, hemşerimiz Aziz Sancar gibi ismi anılacak."
Midyat Milli Eğitim Müdür Abdulkadir Altay, konuşmasının devamında, "Bu konuda ben sizden bir çalışma sözü isteyeyim mi; 'Çalışacak mıyız" deyince öğrenciler de bir ağızdan yüksek sesle 'Evet' cevabını verdi.
Şehit Velit Bekdaş’ın babası Abdulkadir Bekdaş da tören sonrası yaptığı açıklamada, "Allah razı olsun, çok teşekkür ederim. Memnun olduk" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Midyat Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, Midyat Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, Ak Parti İlçe Başkan Melih Güneştan, şehit Velit Bekdaş’n babası Abdulkadir Bekdaş ile birlikte, okulun isminin yazılı olduğu tabelayı takarak hatıra ı çektirdi. Tören sırasında şehit özel harekat polisi Bekdaş’ın yakınları duygulanarak gözyaşlarına hakim olamadı.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more