Sözcü Plus Giriş

Konya Haberi: Davutoğlu: ''Makamlar geçici, hocalık baki''

Davutoğlu: ''Makamlar geçici, hocalık baki''

Güncellenme: 16:55, 20/10/2016
Davutoğlu: ''Makamlar geçici, hocalık baki''

ESKİ Başbakan Ahmet Davutoğlu, Selçuk Üniversitesi'nde katıldığı konferansta, ''Birçok görevlerde bulundum. Ama en güzeli hocalıktır. Bütün makamlar geçicidir, hocalık bakidir'' dedi.
Eski Başbakan ve Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, bugün Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Bilgiden Bilince Üniversite Misyonumuz' konulu konferansa katıldı. Eşi Sare Davutoğlu ile birlikte konferansa katılan Davutoğlu'na üniversitenin rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, eşlik etti.  Konferanstaki konuşmasında makamların geçici olduğunu dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:
''Dünyada üç koku beni çok etkilemiştir. Evlat kokusu, kitap kokusu ve sınıfı dolduran öğrenci kokusu. Bu güzel atmosferde pırıl pırıl öğrencilerle beni bir araya getiren Selçuk Üniversitesi yönetimine teşekkür ederim. Dünyanın her köşesinde talebelerim oldu. Yıllar sonra gerçekleştirdiğim yurtdışı seyahatlerimde karşılaştıklarım oluyor. Hala hem isimlerini, hem de sınıftaki hallerini hatırlarım. Öğrencilerimi evlatlarımdan, evlatlarımın kaderinden hiç ayırmadım. Birçok görevlerde bulundum ama en güzeli hocalıktır. Bütün makamlar geçicidir, hocalık bakidir. Bu yüzden Selçuk Üniversitesi gibi köklü bir kurumda hocalık yapanları tebrik eder yeni akademik yılın hayırlara vesile olmasını dilerim.''
En büyük devrimin insana özgüven aşılamak olduğunu ifade eden Davutoğlu, ''En temel meselemiz insan kaynağının standardını yükseltmektir. Yani sizlersiniz. İnsanımızdaki cevheri keşfettik. Özgüven aşılayınca yapamayacağı işin olmadığını gördük. Son yıllarda birçok alanda devrim yaptık. Ama en büyük devrimi özgüven aşılamakta gördük. Türkiye’nin başını kaldıracak, ufkunu genişletecek sizlersiniz. Sizden sonrakilere de daha güçlü bir Türkiye bırakmak için özgüvene sahip olup kendinizi kararlı bir şekilde yetiştirmeniz gerekiyor'' dedi. 

DHA