Tekirdağ Haberi: Define aradıkları tarihi mezarları tahrip ettiler

Define aradıkları tarihi mezarları tahrip ettiler

Define aradıkları tarihi mezarları tahrip ettiler

Murat YAYIN/MALKARA (Tekirdağ), (DHA) TEKİRDAĞ'ın Malkara İlçesi'ne define aramak için tarihi mezarları kazılarak tahrip edildi. Mezarlıkta ortaya çıkar kemikler ise iş makineleri ile kapatıldı.
Malkara'nın Çavuşköy Mahallesi'nde aralarında tarihi mezarlarında bulunduğu mezarlık dün gece henüz kimlikleri belirlenemeyen definecilerin hedefi oldu. Defineciler ellerindeki kazma ve küreklerle mezarlığa giderek 5 tarihi mezarı açıp define aradı. Define arayan şüpheliler daha sonra mezarların bazılarını kapayıp bazılarını açık bıraktı. Açık bırakılan mezarlarda kafatası ve kemiklerin ortaya çıktı. Mahallelilerin fark etmesi üzerine açılan mezarlar muhtar Erdal Esen'in getirdiği iş makinesi ile kapatıldı.
Tarihi mezarların zaman zaman definecilerin hedefi olduğunu söyleyen muhtar Erdal Esen, Daha önce köy olan ve mahalleye dönüşen köyümüzde tarihi bir mezarlığımız var. Mezarlarda kazı yapıp içlerinde define aramışlar. İnsanların dirisine fayda göstermiyorlar, bari ölüsünü rahat bırakın. Bıktık artık bu olaylardan iki günde, üç günde bir mezarlarımızı kazıyorlar, kemiklerini çıkartıyorlar. İnsanlarımızın kemikleri dışarıda. Yazıktır günahtır. Bunlara artık bir çare bulunması gerekir" dedi.
Mezarlıkta kazı yapan definecilerin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

DHA

Loading...