İzmir Haberi: 'Demir kız' pes etmiyor

'Demir kız' pes etmiyor

'Demir kız' pes etmiyor

BALKAN ve Türkiye şampiyonu milli triatlet Ece Bakıcı, geçen yıl Avrupa Oyunları'nda bitişe 1 kilometre kala kalçasında stres kırığı yaşadı. Doktorların "Yürüyemeyebilirsin" dediği Bakıcı, 9 ayda triatlona geri döndü. Sakatlığına karşın sezonu Türkiye ikincisi olarak bitiren Ece Bakıcı, geçtiğimiz hafta sonu ilk kez katıldığı dünyanın en zorlu yarışlarından olan Ironman'de kendi yaş grubunda birinci, genel sıralamada da ikinci olmayı başardı.
Yaşar Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi Ece Bakıcı'nın tek hayali 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda yer almaktı. Bu yolda emin adımlarla ilerleyen Bakıcı, Bakü'de bu amacına giden yolda büyük önem taşıyan puanları almaya yalnızca 1 kilometre kala aşırı hırsına bağlı olarak stres kırığı yaşadı. Finişe çok az kala, etrafında hiçbir rakip kalmamışken bacağı, kalça kemiğiyle bağlandığı yerden kırıldı. Doktorlar Ece'ye, "Böyle bir sakatlıktan sonra 8 saat içinde ameliyat olmazsan tekrar yürüyememe riskin bile olabilir" dedi. Ancak Ece, spora dönmeye kararlıydı ve sakatlığının üzerinden 44 saat geçmişken doktorlara "Ben iyileştikten sonra tekrar yarışmak istiyorum, beni ona göre tedavi edin" dedi.
BIRAKMAYI HİÇ DÜŞÜNMEDİM
Kısa sürede koltuk değnekleri ile yürümeye başlayan Bakıcı, kendisini zayıf olarak değerlendirdiği yüzme antrenmanlarına ağırlık vererek sakatlık dönemini verimli geçirmeye çalıştı. 9 ay sonra triatlona dönen Ece, ilk yarışında birinci olmayı başardı. Sezon boyunca birçok yarışa katılan Bakıcı, Türkiye Şampiyonası'nın son ayağında da yarışıp sezonu ikinci olarak tamamladı. Gelecek hedefinde 2020 Londra Olimpiyatları olduğunu belirten Ece Bakıcı, "Sakatlığım boyunca kendimi dinleme, araştırma yapma şansını buldum. Hiçbir zaman sporu bırakacağımı, bir daha yarışamayacağımı aklıma getirmedim. Artık başka bir hedefim daha var o da Ironman. 92 doğumluyum, olimpik triatlon için yaşım ilerlemeye başlıyor. Öte yandan yaş aldıkça daha da güçleniyorum, dayanıklılığım artıyor. Acıyla baş etmeyi seviyorum, dayanıklıyım. Bu yüzden de gelecekte hedefim Ironman de var" diye konuştu.
İLK KEZ KATILDI BİRİNCİ OLDU
Bu hedefi doğrultusunda ilk kez bir Ironman yarışına katılan Ece Bakıcı, aldığı derecelerle bu alanda da iddialı olacağını kanıtladı. Geçtiğimiz hafta sonu, ülkemizde ikinci kez koşulan Gloria Ironman 70.3'de yarışan Ece Bakıcı, 1.9 kilometre yüzme, 90 kilometre bisiklet ve 21.1 kilometrelik koşu parkurlarını 4:43:31'lik zamanla bitirdi. Bakıcı, yerli yabancı kayıtlı 700' e yakın bireysel ve takım sporcusunun mücadele ettiği yarışta, 18- 24 yaş kategorisinde birinci genel klasmanda ise Rus rakibinin ardından ikinciliği elde etti. Bu sonuç, bugüne kadar kadınlarda Türkiye'nin yaptığı en iyi derece oldu. Bakıcı, ilk yarışında böyle bir derece almanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, Ironman'de de uluslararası dereceler kazanmayı istediğini ifade etti. Ece Bakıcı, ABD'de yapılacak Ironman 70.3 dünya şampiyonasına katılmak için gereken dereceyi elde ettiğini, ancak profesyonel triatlet olduğu için bir dizi yazışmanın ardından onay çıkması halinde katılabileceğini söyledi.

 

 

DHA

Loading...