Isparta Haberi: Demirel 92'nci doğum gününde mezarı başında anıldı (2)

Demirel 92'nci doğum gününde mezarı başında anıldı (2)

Demirel 92'nci doğum gününde mezarı başında anıldı (2)

'DOĞUM GÜNLERİNİ ÇOK SEVERDİ'
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel'in 92'nci yaş günü nedeniyle Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) 'Demirel: Kalkınma ve Siyaset' konulu panel düzenlendi. Panele Süleyman Demirel'in siyasetteki en yakın çalışma arkadaşlarından TBMM eski Başkanı İsmet Sezgin, eski bakanlardan Esat Kıratlıoğlu, Yaşar Topçu, Vefa Tanır ve Hamdi Gürpınar, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Dulupçu, Demirel'in başdanışmanı ve doktorluğunu yapan Aylin Cesur, Demirel Vakfı Başkanı Nihan Demirel Atasagun, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Panel öncesinde Demirel Vakfı Başkanı Nihan Demirel Atasagun, "Sayın Cumhurbaşkanımız, canım amcamı, 'I love you' dediğim amcamı anmaktan çok şeref duyuyoruz. Onunla çok gurur duyuyoruz, göğsümüz çok kabarık. İyi ki bu üniversite 88 bin öğrencisiyle var ve bu ilim, irfan yuvasında sayın amcamı hep beraber anıyoruz" dedi.
Panelde konuşan Demirel'in özel doktoru Aylin Cesur, her yıl adını taşıyan üniversitede, doğum gününde bir ömre değil bin ömre sığacak kadar çok hizmetler ve eserlerle dolu yaşamını; neye adadığının yeni nesillere anlatılacağı böyle toplantılar yapılmasının, sadece bu toplantılara katılan dinleyicilere değil, tarihe büyük bir hizmet ve sorumluluk örneği olduğunu söyledi. Süleyman Demirel'in demokrasi ve kalkınmanın kahramanı olduğunu belirten Aylin Cesur, siyaset yaptığı her dönemde de siyasetin lideri ve duayeni olduğunu kaydetti.
Demirel'i doğum günlerinde binlerce telefonla arayan ve Güniz Sokak'a gelenler olduğunu anlatan Cesur, "Aslında mesele doğum gününü kutlamak değildi. Cumhuriyetle yaşıt bir dev adamın, bu ülkenin insanına adadığı ömrünün nasıl geçtiğine tanıklık eden dostları ile son bir yılın muhasebesini yapmaktı. Kendisinin her sene siyaset arkadaşlarına yaptığı teşekkür konuşmasında üzerinde vurguladığı birşey vardı. 40 yıl boyunca ülkenin bütçesini kullandıkları halde, tek bir kör kuruşun hesabı kendilerine sorulamamıştı. Bu muhasebeden hep alınlarının akıyla çıkmışlardı. Yine tek bir damla kanda hesabı sorulacak bir zemine neden olmamışlardı. Aldığı son nefesine kadar hizmetle geçecek ömrünün yeni yaşında yaptıkları muhasebede aslında cumhuriyetle yaşıttı" dedi.
Demirel'in hikayesinin sadece İslamköy'den Çankaya'ya giden uzun ince bir yolun hikayesi olmadığına dikkat çeken Cesur, "Bu hikaye aynı zamanda cumhuriyetin kalkınma ve medenileşme mücadelesinin ve Türk milletinin benlik arayışının mücadelesiydi. İslamköy'den çıkmış bir köylü çocuğunu cumhurbaşkanı yapan cumhuriyettir. Cumhuriyet budur ve bunu büyük Atatürk'e borçluyuz" dedi. Cesur, Demirel'in doğum gününün Cumhuriyet Haftası'na denk gelmesi nedeniyle doğum günlerinde çok sevinçli olduğunu da anlattı.
Panelde ise Yrd. Doç. Dr. Hakan Mehmet Kiriş, Demirel'in siyasi hayatını anlattı. Kiriş, Demirel'in siyasetinde Adnan Menderes ve Demirel'in çocukluk yıllarının çok belirleyici etken olduğundan bahsetti. Panelin konuşmacılarından Doç. Dr. Bekir Gövdere ise Demirel'in kalkınma modeli ile faust kalkınma modelini karşılaştırdı. Doç. Dr. Gövdere, Demirel'in demokrasiden asla taviz vermediğini kaydetti.
Panelde Prof. Dr. Hüseyin Gül ise Demirel'i, 'Süleyman Demirel' ismindeki harfleri tek tek ele alarak anlattı. Gül, Demirel'i ismindeki harflerle şöyle özetledi:
"S, sağcı siyasetçi. Ü, üslup, kavramları ve fötr şapkasıyla siyasete üslup kattı. L, onun siyasete hakkıyla layık olduğunu ve liyakatlı bir şekilde 65 yıllık siyaseti iyi yaptığını anlatıyor. Hala kırılamayan yüzde 53'lük bir oy oranı var. E, eleştiriye hoşgörülü yaklaşımı. Y, yurtsever. M, medeni kişilik. A, açıklık, iletişime, halka, bürokratlara , bilgi ve deneyimlerini paylaşmaya açık ve zeka açıklığı. N, nüktedanlık, mizahçı kişiliği. D, demokratlık Demirel'in en büyük özelliklerinden biri. E, esnek siyasetçi. M, ülkenin sanayisinin mimarlarından, modernleşmenin, kalkınmanın, gelişmelerin mimarı. İ, iktidar ve icraat. R, realist ve rasyonalist. E, eklektik yaklaşım. L, liderlik."
Panel sonunda SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Dulupçu tarafından, Demirel Vakfı Başkanı Nihan Demirel Atasagun'a Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi ve Külliyesi'nde sergilenmek üzere bir portre tablosu hediye edildi. Ayrıca Demirel'in siyaset arkadaşları tarafından da panelistlere plaket takdim edildi.

 

DHA