Muş Haberi: Demirtaş: Sorumlu olduğumuzu ispat etsin hemen istifa edelim

Demirtaş: Sorumlu olduğumuzu ispat etsin hemen istifa edelim

Demirtaş: Sorumlu olduğumuzu ispat etsin hemen istifa edelim

DİYARBAKIR'da yürütülen terör soruşturması kapsamında tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevine konulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul'daki terör saldarısından sonra HDP'ye yönelik yapılan operasyonlar ve aralarında HDP'li vekillerin de bulunduğu gözaltı ve tutuklamalar ile ilgili açıklama yaptı. Demirtaş, "Bizi hedef göstererek, gözaltı ve tutuklama yaparak failleri yakaladığını söyleyen iktidar bizim sorumlu olduğumuzu ispat etsin, hemen istifa edelim" dedi. HDP ise, 2 Grup Başkanvekilinin tutuklanması üzerine Grup Başkanvekilliği görevinin Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Yıldırım tarafından yürütüleceğini açıkladı.
HDP Genel Merkezi, Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunan Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın son günlerde yaşanan operasyonlar ile ilgili mesajı paylaştı. Demirtaş mesajıında son günlerde HDP il, ilçe yöneticilerine, vekillerine, üyelerine yönelik gözaltı ve tutuklamaların arttığını belirterek şöyle dedi:
"Öncelikle söyleyeyim ki, gözaltılar ve tutuklamalar hukuki değildir. Arkadaşlarımız serbest bırakılmalıdır. İktidar HDP'ye operasyon yaparak sıkışıklığını üzerinden atmaya çalışıyor. Sorumluluğu bizim üzerimize atmalarına izin vermiyoruz, bunu kabul de etmiyoruz. Saldırıları kınama ve üstüne gitme konusunda en ufak bir tereddütümüz yoktur. Bizi hedef göstererek, gözaltı ve tutuklama yaparak failleri yakaladığını söyleyen iktidar bizim sorumlu olduğumuzu ispat etsin, hemen istifa edelim. AKP patlayan bombaların siyasi sorumlusudur. Halka hesap vermeleri gerekir. Parlamentoda da her yerde de hesap vermelidirler. Önlemesi gereken onlardır. Ülkeyi bu şekilde yönetenler de onlardır. Bizler demokratik siyasette güçlü bir şekilde ısrar ediyoruz. Demokratik siyasetle sorunlar çözülür. Siyasiler, Meclisi birlikte çalıştırarak çözüm üretmelidir. Meclisi işlevsizleştirerek sorunlar çözülemez. Demokratik siyaset ve barış bizim yolumuzdur, bu konuda kararlıyız. Tutumumuzdan taviz vermeyeceğiz."
GRUP BAŞKAN VEKİLLİĞİ GÖREVİNİ KERESTECİOĞLU VE YILDIRIM YÜRÜTÜCEK
HDP'den yapılan açıklamada, haklarında yürütülen soruşturmalar nedeniyle tutuklanan HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel'in görevlerinin Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Yıldrım tarafından yürütüleceği bildirildi. Açıklamada, "Grup Başkanvekillerimiz Çağlar Demirel ve İdris Baluken'in hukuksuzca cezaevinde tutulmasına son verilene kadar, Meclis Grup Başkanvekilliği görevini İstanbul Milletvekilimiz Filiz Kerestecioğlu ve Muş Milletvekilimiz Ahmet Yıldırım yürütecektir" denildi.

DHA

Loading...