Denizli Haberi: Denizli'de darbe girişiminin ilk iddianamesi kabul edildi

Denizli'de darbe girişiminin ilk iddianamesi kabul edildi

Denizli'de darbe girişiminin ilk iddianamesi kabul edildi

DENİZLİ Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili hazırladığı iddianame, 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Aralarında 11'inci Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır'ın da bulunduğu 42'si tutuklu 60 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin kabul edilmesiyle darbe girişimiyle ilgili kentte ilk dava da açılmış oldu. Davada 60 sanık hakkında 3'er kez müebbet hapis ve 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Darbe girişiminin Denizli'de hazırlanan ilk iddianame, 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 15 Temmuz günü Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbeye teşebbüs sırasında 11'inci Komando Tugay Komutanlığı'ndan çok sayıda askeri personelin Ankara'daki kalkışmayı desteklemek üzere Çardak Havalimını'nı ele geçirmeye çalışmalarını içeren davada; 42'si tutuklu, 15'i adli kontrol şartıyla toplam 17 tutuksuz sanık ve aranan 1 kişi yargılanacak.
Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 20 klasörden oluşan iddianamenin kabul edilmesiyle tamamı askeri rütbeli olan 60 sanık anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs, Fethullahçı Terör Örgütüne üye olma suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış hapis ve 15 yıla kadar hapis istemiyle yargı karşısına çıkacak. Sanıklar arasında 11'inci Komanda Tugayı'nın eski Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır da bulunuyor.

DHA

Loading...