Sözcü Plus Giriş

Emrullah KARAKAŞ/DERİK(Bingöl), (DHA) MARDİN'in Derik İlçesi'nde, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na bağlı Derik Konaklama Tesisi, kademeli olarak boşaltılıyor. Mülteci kampındaki 6 bin 300 Suriyeli, TIR ve kamyonlarla Mardin'in Midyat ile Şanlıurfa'nın Suruç İlçeleri'ndeki kamplara götürülmeye başlandı.
Derik İlçesi'nde, 2.5 yıl önce 220 dönüm arazi üzerinde kurulan ve 20 bin kapasiteli mülteci kampı, kademeli olarak boşaltılmaya başlandı. Karara ile birlikte işsiz kalacak 402 kişi, kampın boşaltılmasına tepki gösterdi. Kampın boşaltılmasına tepki gösteren 402 kamp çalışanı da dün düzenledikleri eylemle kampın boşaltılmamasını istedi.
Fırat Kalkanı harekatından sonra Suriye'de elde edilen başarı ve ele geçirilen köylerle birlikte daha önce 9 bin 600 mültecinin kaldığı kampta 3 bin 300 kişi evlerine dönmüştü. Kampta kalan 6 bin 300 mülteci de kademeli olarak önce Midyat ve Suruç'taki kamplara götürüleceği, güvenlik sağlandıktan sonra da Jerablus yakınlarındaki köylerine döneceği belirtildi.
Eşyalarını TIR ve kamyonlara yükleyen bazı mülteciler gözyaşlarına hakim olmazken, bazıları da İngilizce yaptıkları konuşmayla, burada kaldıkları süre içerisinde kendilerine gösterilen ilgiden dolayı yetkililere teşekkür etti.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more