Sözcü Plus Giriş

YAŞAR Üniversitesi akademisyenleri, dünyada örnekleri hızla artan ve en değerli markalar arasına girmeyi başaran Google, Facebook gibi 'Dijital girişimcilik' örneklerinin ülkemizde ve Avrupa'da da ortaya çıkması amacıyla 3 ülkeden ortaklarıyla birlikte bir proje hazırladı. Yürütücülüğünü Yaşar Üniversitesi'nin yapacağı programla üniversite, sanayi, devlet, girişimciler ve melek yatırımcıların birlikte hazırlayacağı, uzaktan eğitimle de tüm dünyaya açık olacak dijital girişimcilik eğitim programı sayesinde, dünya çapında projeler geliştirilmesi hedefleniyor.
Yaşar Üniversitesi öğretim üyelerinin İtalya, Portekiz ve Yunanistan'dan üniversite, ticaret odası, araştırma merkezleri, özel sektör ve melek yatırımcı ağı ile birlikte hazırladığı 'I-Start' isimli dijital girişimcilik eğitim programı, Avrupa Birliği Erasmus + KA2 Stratejik Ortaklık Projesi kapsamında destek almaya hak kazandı. Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller, Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Efthymia Staiou, Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Emrah Tomur ile Açık ve Uzaktan Öğrenme Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yasin Özarslan'ın hazırladığı proje, 30 ay sürecek ve yaklaşık 375 bin Euro hibe alacak.
'DÜNYA ÇAPINDA PROJE ÜRETEBİLME' 
Teknolojik girişimciliğin dünyanın geleceğine yön verdiğini belirten proje koordinatörü Dr. Efthymia Staiou şöyle dedi:
"Proje sayesinde, dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilen, sektörü, rakipleri ve pazarı bilen ve onun isteklerine göre hareket edebilen girişimciler yetiştirilmesini hedefliyoruz. Farklı ülkelerden proje ortağı olan üyeler sayesinde de girişimciler melek yatırımcılara kolaylıkla ulaşabilme, Avrupa ve dünya çapında projeler üretebilme imkanı bulacak" diye konuştu.
'DEMİRİN KİLOSU YARIM DOLAR, AKILLI TELEFONUN KİLOSU 2 BİN DOLAR'
Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Levent Kandiller, üniversite olarak bilgi teknolojileri ve transfer ofisi ile kuluçka merkezi aracılığıyla genç girişimcileri desteklediklerini vurgulayarak şöyle konuştu:
"Bunu yaparken aklımızdaki temel soru ise neden Türkiye'den bir dünya markası çıkmasın Bilindiği gibi ihraç ürünlerimizin kilogram fiyatı çok düşük. Bu yılın ilk yarısında, ihracatta kilogram başı ihracat geliri 1.39 dolar. Büyük ölçüde enerji tüketerek ürettiğimiz demir- çeliğin kilosunu 0.53 dolara, çimento, cam ve seramik ürünlerimizin kilosunu da 0.13 dolara ihraç ediyoruz. Otomotiv sanayi ihracatımızın lokomotifi, ancak kilogram başı ihracat geliri 6.42 dolar. Bunlara karşın ithalata baktığımızda ise 1 kilogram bilgisayarı 600 dolardan, akıllı telefonların kilosunu ise 2 bin dolardan ithal ediyoruz. Ürettiğimiz ve ihraç ettiğimiz elektrik ve elektronik eşyadan 1 ton ihraç edebilirsek, ancak 1 bilgisayar veya 1 akıllı telefonun ithal giderini karşılayabiliyoruz. Hangi ürünü üretirsek dünya pazarında talebi olur, daha çok döviz getirir gibi konulardan yola çıkarak hareket ediyoruz. Bu projedeki temel amacımız da proje sayesinde Türkiye'den, İzmir'den dünya çapında ses getirecek bir dijital girişimcilik örneği çıkması."

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more