Sözcü Plus Giriş

DİCLE Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (DİTAM) 'Eşitlikçi ve Çoğulcu Demokrasi Platformu/Ağı' bölge toplantısının sonuncunu Hakkari'deki STK'larla yaptı.
Merkezi Diyarbakır'da bulunan DİTAM'ın Avrupa Birliği 'Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupa Aracı-DİHAA' tarafından desteklenen 'Eşitlikçi ve Çoğulcu Demokrasi Platformu/Ağı', son bölge toplantısını Hakkari'de bir otelde yaptı. Toplantıya, proje yetkilileri ve Hakkari'deki STK temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, merkezin kuruluş sürecini, amaçlarını, bugüne kadar yaptığı çalışmaları ile hedeflerini anlattı. Bölge STK'ları arasındaki ilişkinin büyük bir önem taşıdığını belirten Kaya, "Ortaklaşmanın, sorunlara ilişkin görüş ve öneriler oluşturmanın ve kamuoyu ile paylaşmanın büyük önemi ortada. Bu açıdan bölgede yaşananları, birlikte tartışarak rapor haline getirmek son derece önemli olacaktır" dedi. Başkan Yardımcısı Mesut Azizoğlu ise, projenin özünün Türkiye'de demokrasinin kurum ve kuralları yerleşmesinin önündeki en büyük engel olan Kürt sorunun çözümüne sivil toplumun aktif bir şekilde görev alarak sorumluluk üstlenmesi ile mümkün olabileceğini söyledi. Azizoğlu, şöyle dedi:
"Meslek Odaları, Barolar, Sendikalar ve Sivil Girişimler arasında bir platform/ağ (Eşitlikçi ve Çoğulcu Demokrasi Platformu/Ağı) kurulması hedeflenmektedir. En az 200 STK'nın yer alacağı ağın, Türkiye'de çoğulcu ve eşitlikçi demokrasi kültürünün geliştirilmesi ve Kürt sorununun çözümüne katkı sunmakta çok özel bir yere sahip olacağından hiçbir kuşkumuz yoktur."

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more