Sözcü Plus Giriş

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, 2016 yılının ilk 7 ayında hasta ve trafik kazası geçiren çoğu kedi, köpek 921 hayvanın ameliyat edildiği belirtildi.
Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı ve hayvan hastanesi gibi hizmet veren Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne bu yıl ilk 7 ay içerisinde hayvan ambulansı telefonundan bin 242 şikayet geldiği, 7 ayda bin 810 hayvanın bakımı yapıldığı belirtildi. Bakımı yapılan hayvanlardan 921’i ameliyat edildiği, bin 625 hayvana kuduz, parazit aşısı yapıldığı belirtilen açıklamada, 458 kedi ve köpeğin kısırlaştırıldığı, 319 hayvanın tekrar doğaya bırakıldığı, sahipsiz 195 kedi ve köpeğin ise sahiplendirildiği ifade edildi.
YARALI VE KAZA GEÇİREN HAYVANLAR TEDAVİ EDİLİYOR
Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Rıfat Mertoğlu, Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde 3’ü veteriner hekim, 2’si veteriner teknikeri olmak üzere toplam 23 personelin çalıştığını söyledi. Mertoğlu, il merkezi ve kırsal ilçelerde hasta veya kaza geçiren hayvanların Hayvan Bakımevi'ne getirildiğini ve burada tedavi edildiğini de ifade etti. 2016 yılının ilk yedi ayında bin 810 hayvanın bakımevine getirildiğini belirten Daire Başkanı Rıfat Mertoğlu, "Getirilen bu hayvanların yarısı hasta ve kaza geçiren hayvanlar, diğerleri de sağlam olan hayvanlar. Yaralı ve kaza geçiren hayvanlar da burada tedavi ediliyor. Burası bir tedavi merkezi. Hasta olan ya da kaza geçiren hayvanları buraya alıyoruz. Burada veteriner hekimlerimiz ameliyathanede tedavilerini yapıyor. İyileştikten sonra hayvanları, kulaklarına küpe takarak tekrar aldığımız yere bırakıyoruz" diye konuştu.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more