Diyarbakır Haberi: Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak ile Eş Başkanı Anlı gözaltına alındı (3)

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak ile Eş Başkanı Anlı gözaltına alındı (3)

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak ile Eş Başkanı Anlı gözaltına alındı (3)

BAŞSAVCILIKTAN EŞ BAŞKANLARIN GÖZALTINA ALINMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınması ile ilgili açıklama yaptı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Gültan Kışanak'ın Belediye adına tescilli resmi araçları silahlı terör örgütü üyelerinin cenazelerine tahsis etmek suretiyle kullandırmak, yine yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılarak cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak vb. çok sayıda eylemine yönelik deliller nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi.
Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre imzası ile yapılan yazılı açıklamada, Belediye Eş başkanı Gültan Kışanak'ın gözaltı gerekçesi şöyle açıklandı:
"Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 2015/45832 sayılı dosyasında, PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma (TCK m.314/2) suçundan yürütülmekte olan soruşturma kapsamında, sözde Demokratik Özerkliğin ilan edildiği Demokratik Toplum Kongresine katılmak ve burada olağan üye sıfatıyla örgüt lehine konuşma yapmak, PKK/KCK silahlı terör örgütünün çağrısı ve talimatları doğrultusunda Diyarbakır ilinde düzenlenen nevruz etkinliklerinde terör örgütü lehinde söylemlerde bulunarak özerklik çağrısı yapmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı adına tescilli resmi araçları silahlı terör örgütü üyelerinin cenazelerine tahsis etmek suretiyle kullandırmak, yine yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılarak cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak vb. çok sayıda eylemine yönelik olarak toplanan somut maddi her türlü şüpheden uzak kuvvetli suç şüphesi oluşturan deliller uyarınca Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan KIŞANAK gözaltına alınmıştır."
Başsavcılık açıklamasında Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı'nın gözaltına alınma gerekçesini ise yine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2016/32488 sayılı dosyasında "Devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik" (TCK m.302/1) eylemleri nedeniyle yürütülmekte olan soruşturma olduğu belirtilerek, şöyle denildi:
"Diyarbakır ili Dicle ilçesinde PKK/KCK silahlı terör örgütünün amacı ve talimatları doğrultusunda, 2014 yılında yapımına başlanıp, 05/11/2015 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu bir askerin şehit edilmesi ile sonuçlanan eylem bütünlüğü içerisinde ülkenin bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik ve Anayasal düzenin dışında özerk yönetim ilan eden PKK/KCK silahlı terör örgütünün üyelerine ait sözde şehit mezarlığını yapmak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait araç ve gereçleri tahsis etmek ile kamu kaynaklarını kullanarak, terör örgütü üyelerinin sözde şehitliğinin korunması ve muhafazası yönündeki eylemlerine ve silahlı terör örgütünün talimatları doğrultusunda cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak vb. eylemlere yönelik olarak toplanan somut maddi her türlü şüpheden uzak kuvvetli suç şüphesi oluşturan deliller uyarınca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Fırat ANLI da gözaltına alınmıştır."
KIŞANAK'I POLİS, ANLI'YI JANDARMA GÖZALTINA ALDI
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen iki ayrı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın polis tarafından, Eş Başkan Fırat Anlı'nın ise Jandarma tarafından gözaltına alındığı belirtildi. Kıışanak'ın evinde ve belediyedeki makamında polis arama yaparken, Anlı'nın evi ve belediyedeki makamında ise jandarmanın arama yaptığı öğrenildi.
BAŞKANLARIN EVLERİNDEKİ ARAMALAR SONA ERDİ
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın evlerinde 21.30'da avukatlar nezaretinde başlayan aramalar saat 23.20 sıralarında sona erdi. Aramalar sırasında hazır bulunan avukatlar, arama kararında arama gerekçesinin, "Terör örgütü üyeliğinden" açılan bir soruşturma kapsamında olduğunun belirtildiğini ifade ettiler. Aramalardan sonra el konulan malzemeler tutanağa geçirildi.
Büyükşehir Belediyesi'ndeki aramalar ise devam ederken, polis belediyenin resmi avukatları dışında içeriye kimsenin girmesine izin vermiyor. Belediye Genel Sekreteri Zülküf Karetekin'in de Belediye binasına girmesine izin verilmedi. Belediye için çıkartılan arama kararının bütün belediye binasını kapsadığı da öğrenildi.

DHA

Loading...