Diyarbakır Haberi: Diyarbakır'da 17 asker ile 5 hakim ve savcı tutuklandı

Diyarbakır'da 17 asker ile 5 hakim ve savcı tutuklandı

Diyarbakır'da 17 asker ile 5 hakim ve savcı tutuklandı

DİYARBAKIR Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, darbe soruşturması kapsamında gözaltına alınan 179 askeri personelden 17'sinin, 47 hakim ve savcıdan ise 5'inin tutuklandığını açıkladı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, FETÖ/PDY terör örgütünün darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturmayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Soruşturma kapsamında 2'si tuğgeneral, 4'ü albay, 3'ü yarbay, 83'ü askeri pilot olmak üzere değişik rütbelerde 179 şüphelinin gözaltına alındığı, 17 şüpheli askeri personelin tutuklandığı, 18'inin ise adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verildiği, diğer şüphelilerin işlemlerinin ise devam ettiği belirtildi.  
Ayrıca, soruşturma kapsamında 69 şüpheli hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"47 Şüpheli Hakim ve Savcı gözaltına alınmış, 5 şüpheli hakim ve savcı tutuklanmış, 2 şüpheli hakim ve savcı hakkında ise adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verilmiş olup, savcılık ve sorgu aşaması devam etmektedir. Soruşturma kapsamında, 85 Şüpheli emniyet personeli hakkında gözaltına alınmalarına, ev ve çalışma odalarında, arama el koyma ve dijital verilerin ele geçirilmesine karar verilmiştir. 71 şüpheli emniyet personeli (21 Emniyet Müdürü ve kalanı da çeşitli rütbelerde emniyet mensubu) gözaltına alınmış olup, kolluktaki ifade işlemleri devam etmektedir. Hakkında tutuklama kararı verilen şüpheliler Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Diyarbakır E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na sevk edilmişlerdir" 

 

DHA

Loading...