Van Haberi: Doğu ve Güneydoğu'da internet bugün de kesik (4)

Doğu ve Güneydoğu'da internet bugün de kesik (4)

Doğu ve Güneydoğu'da internet bugün de kesik (4)

EKONOMİK YAŞAM OLUMSUZ ETKİLENDİ
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da birçok ilde dün sabahtan itibaren internet bağlantısının kesik olması bölgede ekonomik yaşamı da olumsuz etkiledi. Gaziantep'te internetin 29 saatten bu yana kesik olması nedeniyle özellikle ticaretle uğraşanlar büyükt maddi kayıplarla karşılaştıklarını söyledi.
Dün sabah Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Van, Elazığ, Tunceli, Gaziantep, Şanlıfurfa, Kilis ve Adıyaman'da internet erişimi olmaması nedeniyle kamu kuruluşlarındaki resmi işlemlerin büyük bölümü yapılamadı. Kredi kartlarında kullanılan pos makinelerinin çalışmaması ve interaktiv bankacılık hizmetlerinin durması nedeniyle bölgede alışveriş durma noktasına geldi. Gaziantep'te sigortacılık, gayrimenkul danışmanlığı, turizm acenteliği yapan firmaların büyük çoğunluğu personellerine izin verdi. Kredi kartı ve yemek kartı ile hizmet veren restoranlara ise müşteriler gelmedi.
Lokanta işletmecisi Tuncay Sarı, pos makineleri ile işlem yapamadıkları için müşteri sayısında büyük kayıp olduğunu söyledi. Sarı, "İnternet olmaması işlerimizi büyük oranda düşürdü. Çevremizde çok sayıda kart ve yemek kartı kullanan müşteri var onlar gelmedi. Gerçekten çok mağdur olduk. İnternet kesintisinin sebebini anlamadık. İnternetin gelmesini bekliyoruz" dedi.
Sigortacılık yapan Koray Mülhim ise işyerine gelen müşterileri geri çevirmek zorunda olduklarını ifade etti. İnternet kesintisi nedeniyle çalışanlarına izin verdiğini söyleyen Mülhim şöyle konuştu:
"Gerçekten çok büyük zararımız var. Bu iki günlük zararı nasıl kapatacağız bilmiyorum. Çalışamadığımız için personele de izin verdik. İnternet kesintisini nedenini bilmiyoruz gerçekten zor bir durum. Şimdi internet ne zaman gelecek diye bekliyoruz. Neden kesildiği konusunda ise hiç bir açıklama yok."
Gayrimenkul danışmanlığı şirketi sahibi Ökkeş Kalın da kesinti nedeniyle işlerinin durduğunu aktardı. Bankada işlem yapamadıkları için maddi anlamda zarara uğradıklarını anlatan Kalın, "Bankalarda kredilerimiz var çekemiyoruz. Alışveriş yapamıyoruz. Nedeni belli olmayan bir kesinti yüzünden zararımız var. Şirketin işleri durmuş vaziyette" diye konuştu.
Eyyüp BURUNMetin Faruk TAMER/GAZİANTEP, (DHA)

 

DHA

Loading...