Sözcü Plus Giriş

Birleşmiş Milletler mülteciler Yüksek Komiserliği'nin bugün açıklanan rakamlara göre yılın ilk dokuz ayında Avrupa'ya gelen sığınmacı sayısı 300 bini aştı.

Rapora göre ilk dokuz ay itibariyle Avrupa'ya gelen sığınmacı sayısı geçen yıla göre azalmakla birlikte, tüm 2014 yılında gelen sığınmacı sayısından fazla.

Raporda tüm 2015 yılında Avrupa'ya kaçmaya çalışırken Akdeniz'de boğularak yaşamlarını yitiren sığınmacı sayısı 3771 iken, bu yılın ilk dokuz ayındaki sayının 3211 olduğu, bu oranların yılsonuna kadar devam etmesi durumunda 2016 yılındaki ölüm olaylarının 2015 yılı rakamlarını geçeceği vurgulandı.

Geçen yılın ilk dokuz ayında Türkiye'den deniz yoluyla Yunanistan'a kaçanların sayısı da 385 bin 69 iken bu yılın aynı döneminde yüzde 57'lik bir düşüşle 165 bin 750'ye geriledi.

Yunanistan'a ulaşanların yüzde 48'ini Suriye, yüzde 25'ini Afgan uyruklular oluştururken, geri kalanları da Irak, Pakistan ve İranlıların oluşturduğu saptandı. İtalya'ya ulaşan sığınmacıları da başlıca Nijerya, Eritre,Gambiya, Gine,Sudan ve Fildişi Sahili uyruklular oluşturdu.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more