İzmir Haberi: DP Genel Başkanı: Demokratlar ikinci milli şeflik dönemine de itiraz edecek

DP Genel Başkanı: Demokratlar ikinci milli şeflik dönemine de itiraz edecek

DP Genel Başkanı: Demokratlar ikinci milli şeflik dönemine de itiraz edecek

– DEMOKRAT Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, başkanlık sistemi ile tüm yetkilerin bir kişinin elinde toplanmak istediğini öne sürüp "Bilesiniz ki milli şeflik dönemine itiraz etmiş demokratlar, ikinci milli şeflik dönemine de itiraz edecekler" dedi.
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Balıkesir'de genişletilmiş bölge toplantısında partililerle bir araya geldi. Genel başkan yardımcıları ile İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa başta olmak 23 il başkanının da hazır bulunduğu toplantıya Balıkesir'deki eski DYP ve ANAPlı milletvekili, belediye ve ilçe başkanları da katıldı. Salon Türk bayrakları, Atatürk, Demokrat Parti'nin eski genel başkanı ve başbakan Adnan Menderes, eski cumhurbaşkanları Süleyman Demirel ve Turgut Özal'ın posterleri ile süslendi. Uysal, Demokrat Parti'de olağanüstü hal ilan ettiklerini ve siyasi çalışmalarla birlikte bölge toplantılarının artarak süreceğini açıkladı. Konuşmasında başkanlık ve rejim tartışmalarına da değinen DP lideri Uysal, "Bugün demokrasinin ruhunu teşkil eden, 'kuvvetler ayrılığı' olarak tarif ettiğimiz yürütme, yargı ve yasama faaliyetlerinin neredeyse bir kişinin nefsinde toplanması gayretleriyle karşı karşıyayız. 'Kuvvetlerin uyumu' diyerek iki asır öncesine dönmek istiyorlar. Türkiye'ye yaptıkları teklif bir mutlak iktidar teklifidir. Bu sistem keyfiliğe, suistimale ve yozlaşmaya açıktır. Bilesiniz ki milli şeflik dönemine itiraz etmiş demokratlar ikinci milli şeflik dönemine de itiraz edeceklerdir. Çözüm Türkiye'nin yeniden hukuk devleti temelinde yeniden dizayn edilmesidir" dedi.
O DÜZENLEMEYE DP DE KARŞI
AK Parti'nin cinsel istismardan yargılanan ya da hüküm giyenleri, mağdurla evlenmesi koşuluyla hapisten kurtaracak düzenleme önerisini eleştiren Uysal, "'Muhafazakarız' diyen bu iktidarın gece yarısı operasyonlarıyla, torba yasalarla neler yaptığına şahit olmuştuk. Ancak bu kez TBMM'ne yine bir gece yarısı getirdikleri tekliflerle beraber neredeyse tecavüzcüleri affetme noktasına geldiler. Bu kadar kötülüğü bu milletin hak etmediği kanaatindeyim. Türkiye bu içinden çıkılmaz tartışmalardan ziyade gerçek gündemi konuşsun istiyoruz. Bugün Türkiye'de ekonomi alt üst olurken, bu gerçeklerin perdelenmesi bu ülkeye reva mıdır Sayın Cumhurbaşkanının 'dolara yatırım yapanlar yaya kalır' dediğinden bu yana TL dolar karşısında yüzde 30 değer kaybetti. Birilerinin yastık altı paraları dolara, euroya bağlı olabilir. Şu kısa zaman içinde dolar kurunun artması ile birlikte özel sektörün borç yükümlüğü de artmıştır" diye konuştu.
BAŞKAN KORKUTTU
Demokrat Parti Balıkesir İl Başkanı Tamer Alver toplantı yapılırken birden fenalaştı. Salon dışına çıkan Alver arkadaşlarının kolları arasında yere yığıldı. Ambulansla Balıkesir Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Alver'in yorgunluk ve heyecan nedeniyle rahatsazlandığı açıklanırken, durumunun iyi olduğu öğrenildi. Genel Başkan Gültekin Uysal da Alver'i kaldırıldığı Devlet Hastanesi'nde ziyaret edip, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

 

DHA

Loading...