Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: Dünya Sağlık Örgütü Suriye’deki yaralıların tahliye edilmesi çağrısında bulundu

Dünya Sağlık Örgütü Suriye’deki yaralıların tahliye edilmesi çağrısında bulundu

17:40 -
Dünya Sağlık Örgütü Suriye’deki yaralıların tahliye edilmesi çağrısında bulundu

Zafer Atamer / Cenevre, 30 Eylül, (DHA)Dünya Sağlık Örgütü (WHO) acil risk yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu yöneticisi Rick Brennan, Suriye’de özellikle Halep’te son günlerde yaşanan bombardımanların, sağlık çalışanları ve hastanelere yapılan saldırıların derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Cenevre Birleşmiş Milletler ofisinde bir basın toplantısı düzenleyen Brennan, Suriye’deki hastanelerde yaralı ve tedavi görenlerin derhal tahliyesinin sağlanmasını isteyerek, son bir hafta içinde kuşatma halindeki Halep’in doğusunda 338 kişinin hayatını kaybettiğini ve

yaralı sayısının da 846 ya ulaştığını söyledi. 7 Temmuz dan beri Halep’e insani yardım ulaştırılamadığını, fiziki koşulları olumsuz hastanelerde 30 doktorun güçlükle hizmet verdiğini söyledi.

Halep’teki hastanelere ve sivillere yönelik bombardımanlarda, özellikle doktorlar yaralılar arasında durumu çok ağır olanlara ilişkin yoğun bakımdan çıkartma yada tercih yapma durumunda kalıyor. Bir insani dramın yaşandığı bölgede son hedef, kapasitelerinin üzerinde hizmet veren hastaneler oldu.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more