Sakarya Haberi: Düzce'de 20 işçinin işten çıkarılmasına tepki

Düzce'de 20 işçinin işten çıkarılmasına tepki

Düzce'de 20 işçinin işten çıkarılmasına tepki

DÜZCE'de, cam fabrikasında sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını öne süren 20 işçi, Kocaeli ve Sakarya'dan gelen sendika üyesi işçilerle birlikte eylem yaptı.
Düzce 2'nci Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren cam fabrikasında çalışan 150 işçiden 20'sinin, Kristal-İş Sendikası'na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldığı öne  sürüldü. 20 işçi, Kocaeli, Sakarya ve Gebze'den gelen aynı sendikaya üye işçilerin desteği ile Anıtpark'ta eylem yaptı. Yaklaşık 300 sendika üyesinin katıldığı eylemde Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş da yer aldı. Çetintaş, işçilerin sendika seçme veya üye olma hakkını kullandığı için suçlu ilan edildiklerini söyleyerek şöyle konuştu:
"Bu Anayasal hak her çalışanın sendika seçme özgürlüğünü eline vermesine rağmen Türkiye’de şahıs, işveren, bireysel işverenler sendikalı çalışmayı kabul etmiyor. Çünkü onların dediği ile yetinecek, köle düzeni ile çalışıyormuş gibi hiçbir yasal hakkı olmayan çalışma koşullarını o belirleyecek, bayramlarda ne verirse yetinecek, biat kültürüne uygun bir işçi istiyor. Sağlıklı çalışmak, güvenli çalışmak her işçinin hakkıdır. İşverenler sendikaları canavar gibi anlatıyor. Sendikaların ekonomik ve sosyal hakların gelişmesi, sağlıklı çalışmadan başka amacı yoktur."
İYİ ÜRETİM YAPACAĞIZ AMA ALIN TERİMİZİ İSTEYECEĞİZ
Çetintaş, Kristal-İş Sendikası olarak er ya da geç Düzce Cam fabrikasında örgütleneceklerini söyledi. Çetintaş, "Biz sendika olarak fabrikaları kapattırmak değil Avrupa’ya ihracat yaptırmak için geldik. Biz iyi üretim yapacağız ama alın terimizi isteyeceğiz. Bu da en doğal hakkımızdır" dedi. İşçiler, açıklama ardından olaysız dağıldı.

DHA

Loading...