Edirne Haberi: Edirne'de Cumhuriyet yürüyüşü

Edirne'de Cumhuriyet yürüyüşü

Edirne'de Cumhuriyet yürüyüşü

EDİRNE'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında binlerce kişi, ellerinde Türk bayrağı ile yürüyüdü.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yürüyüşü için akşam saatlerinde Mimar Sinan Kapalı Spor salonu önünde toplanan kalabalık, ellerinde Türk bayrağı ve Atatürk posteriyle yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Atatürk Anıtı'na yürüdü. Yürüyüşe CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Atatürk anıtı önüne gelen kalabalık burada 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Ne mutlu Türküm Diyene', 'Türkiye laiktir, laik kalacak' sloganları attı. Burada toplanan kalabalığa konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet yaşatacaklarını söyledi. Gürkan, "Atatürk ve arkadaşları bu Cumhuriyeti kolay kurmadı. 16 Mayıs 1919'da Marmara Denizi'nden gemiye binerken, o birilerinin alkış tuttuğu işgalci gemilerine bakarak geldikleri gibi giderler boşuna demedi. Bu millet böyle büyük ve kahraman bir millettir" dedi.
'CUMHURİYETE KASTEDENLER KARŞISINDA HALKI BULUR'
Her dönemde haklıdan değil, güçlüden yana olanların çıktığını anlatan Edirne Belediye Başkanı Gürkan, sözlerini söyle sürdürdü:
"Haklıdan değil güçlüden yana çıkanlar, korkak ve kaypak olurlar. Güç merkezi değiştikçe, onlar da değişirler. Onlar da dönerler. Döner döner, fırıldak olurlar. Biz gücümüzü halktan alıyoruz. Biz gücümüzü Cumhuriyetten alıyoruz. Biz gücümüzü Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve devrimlerinden alıyoruz. Anayasamızın il 4 maddesinde değiştirilmesi, değiştirilemez maddelerinde öyle diyor. Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik sosyal bir hukuk devletedir. Başkenti Ankara'dır. Şekli Cumhuriyettir. Her ne olursa olsun hangi şartlarda olursa olsun, hangi koşullarda olursa olsun, 1919'da olduğu gibi, 1923'de olduğu gibi, 15 Temmuz 2016'da olduğu gibi, Cumhuriyet'e, Atatürk'e demokrasiye kast edenler karşılarında yine bu büyük Türk milletini bulacaklardır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın"
Konuşmaların ardından anıtta toplanan kalabalık andımızı okuduktan sonra dağıldı.

DHA

Loading...