Adana Haberi: Ekonomi Bakanı Zeybekci: Dolarla ilgili endişe duymaya gerektirecek birşey yok (2)

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Dolarla ilgili endişe duymaya gerektirecek birşey yok (2)

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Dolarla ilgili endişe duymaya gerektirecek birşey yok (2)

ZEYBEKÇİ: KPSS İLE DEVLETE GÖZÜNÜ DİKMİŞ ANLAYIŞ BAŞARILI OLAMAYACAK
İnovasyon Haftası etkinliklerinde bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, en önemli önceliklerinin eğitim olduğunu söyledi.
Yüksek eğitim, üniversite, ilköğretim ve anaokulundan başlamak üzere eğitimde dünya standartlarını yakalanması gerektiğini anlatan Bakan Zeybekçi, şunları söyledi:
"Eğitimde şu hataya da düşmeyeceğiz. Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum; Bunu da şahsi fikrim olarak söylüyorum. Belki eleştirilebilecek bir alandır burası. Şuna asla müsaade etmeyeceğiz. Üniversitelerimizde milyonlarca gencimizi okutup ondan sonra bu ülkenin gençlerini 45 milyon KPSS ile devlete gözünü dikmiş bir anlayış asla ve asla başarılı olmayacaktır. Ülke olarak kendi devlerimizi yaratmak zorundayız. Ülke olarak her ne yapacaksak özel sektör eliyle yapmak zorundayız. Ülke olarak her gün bir önceki günden yine özel sektör eliyle üretmek zorundayız ve ürettiğimizin de dizaynını tasarımını, teknolojisini, finansını, tüketim alışkanlığını, dağıtım tüketim kanallarının dizaynı ve egemenliğini bizzat kendimiz yapmamız gerekiyor. Bu siyaset üstü bir şeydir."
Akademisyenlere ve öğrencilere de seslenen Bakan Zeybekci, "Amfilerinden çıkmayan genç beyinlerimizi, ülkemizin geleceği çocuklarımızı reel hayatla buluşturmaya davet ediyorum. Hükümet olarak her türlü desteği veriyoruz" dedi.
'KİMSE BİZE 'MUSUL'DAN SİZE NE' DEMESİN'
Bakan Zeybekci faydasız üretilmiş teorik teknolojilere Türk milletinin ihtiyacı olmadığını belirtirken, "Biz gerektiğinde inanılmaz inovasyon yapan bir milletiz" diyerek Seyit Onbaşı'yı ve 15 Temmuz Darbe Girişimi'nde tankların camını sprey boyayla boyayan çocuğu örnek gösterdi.
Göktürk Kitabeleri'nde bahsedildiği gibi, Türk milletinin üste mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer yarılmadıkça ilelebet var olacağını söyleyen Zeybekçi, şunları kaydetti: "Siyasette inovasyon, dışişlerinde inovasyon, savunmada, askeriyede aklınıza gelen her yerde inovasyon. Hiç kimse bu millete Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırlarını, 'sınırı boylarında savun, biz bu coğrafyayı dizayn ederken, bu coğrafyayı yeniden yapılandırırken sakın bu alana karışma' demesin. Bizim için tehdit neredeyse sınır oradan başlar. Onun için kimse bize demesin 'Musul'dan size ne Rakka'dan size ne Aklınıza gelebilen diğer coğrafyalardan size ne demesinle. Biz tehditi nerede görürsek savunmamızı oradan başlatırız. Birilerinin bu coğrafyalardaki, ellerindeki o menfaat kalemleriyle yeniden harita çizerkenki öncelikleri ile bizim önceliklerimiz farklı. Biz, kültür coğrafyası dediğimiz bu coğrafyada ecdadın bize bıraktığı bir emaneti, bir misyonu da asla üzerimizden atamayız. Görmedik, tanımadık, bilmeyiz diyemeyiz. Oralarda olmak zorundayız. Ama başkalarının orada bulunma tek sebepleri var. Enerji, ham madde. Geleceklerini garanti altına almak için kendi kafalarında yarattıkları o inovasyonları, planları, orada uygulamakla meşguller. Biz başka sebeplerden oradayız."

DHA

Loading...