İstanbul Haberi: Elektrikte yeni serbest tüketici limitleri müşteriye fayda kampanyalarını öne çıkartacak

Elektrikte yeni serbest tüketici limitleri müşteriye fayda kampanyalarını öne çıkartacak

Elektrikte yeni serbest tüketici limitleri müşteriye fayda kampanyalarını öne çıkartacak

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 2017 yılında serbest yıllık tüketim limitini 3 bin 600 kilovat saatten 2 bin 400 kilovat saate düşürmesi ile aylık 82 liranın üzerinde elektrik faturası ödeyen yaklaşık 8.4 milyon abone serbest tüketici kapsamına girdi.

Hizmet verdiği 4.2 milyon aboneyle Türkiye'nin en büyük elektrik satış şirketi olan Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, yeni dönemin müşteri lehine olacağını belirterek, "İndirimin yanı sıra yaptığımız özel anlaşmalarla sağlık sigortası, bedava akaryakıt, mobil internet ve uçak bileti gibi kampanyalarımızla elektrik tüketicilerinin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bugün yaptığı açıklamayla 2017 yılından itibaren elektrikte serbest tüketici limitini 3 bin 600 kilovat saatten 2 bin 400 kilovat saate indirdi. Böylelikle aylık elektrik faturası konutlarda 123 lira ve üzeri gelen abonelerin serbest tüketici olma hakkı 82 liraya kadar düştü. EPDK'nın açıklamasına göre yeni düzenleme ile Türkiye genelinde serbest tüketici olma hakkını kazanan abone sayısı da 2.6 milyon kişiden 8.4 milyon kişiye çıktı. Hizmet verdiği 4.2 milyon müşterisiyle Türkiye'nin en büyük elektrik perakende satış şirketi olan Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürü Halit Bakal, yeni dönemle birlikte daha fazla sayıda elektrik tüketicisinin istediği tedarikçiyi seçme ve daha uygun koşullarda elektrik kullanma hakkı olacağını söyledi.

'SADECE FİYATTA REKABET YOK'Belirlenen yeni limitlerle birlikte halen sayıları 200'ü bulan elektrik perakende satış şirketleri arasındaki rekabetin daha da artacağına ancak bunun sadece fiyat üzerinden olmayacağına dikkat çeken Halit Bakal, “İndirimin yanı sıra yaptığımız özel anlaşmalarla sağlık sigortası, bedava akaryakıt, mobil internet ve hatta uçak bileti gibi fayda kampanyalarıyla müşterilerin kapısını çalmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Halit Bakal, Boğaziçi Elektrik'te serbest tüketici hakkını kullanmayan halen 170 bin olan müşteri sayısının yeni limitle birlikte 870 bine ulaşacağını dile getirdi. Bakal, ayrıca yeni limitle birlikte İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki 4.2 milyon kullanıcının 1 milyon 250 binine denk gelen yüzde 31'lik kısmın serbest tüketici sınırına eriştiğini de kaydetti.

'EPDK BU KARARI İLE ELEKTRİĞİ UCUZLATIYOR'

EPDK'nın 2003 yılından bu yana elektrik sektörünü adım adım serbestleştirerek tüketiciye daha avantajlı elektrik tüketiminin önünü açtığını kaydeden Halit Bakal, bu durumun tüketici lehine oluştuğunu söyledi. Bakal, “9 milyon kilovat saat olan serbest tüketici limiti aradan geçen 15 yılda 2 bin 400 kilovat saate kadar indi. Şirket olarak bu dönemin hazırlıklarını yürütmüştük. Piyasanın önemli ölçüde rekabete açıldığını görüyoruz. Bu durum beraberinde elektriği de ucuzlatıyorö ifadelerini kullandı.

TEDARİKÇİYİ SEÇERKEN DİKKAT

Piyasada 200'ün üzerinde elektrik perakende satış şirketi bulunduğuna işaret eden Halit Bakal, abonelerin sözleşme imzalarken dikkatli olması gerektiğini belirterek, “Aylık 82 lira ve üzerinde kullanımları olan serbest tüketicilerin yeni sözleşmelerini imzalamadan önce haklarını çok iyi bilmelerini tavsiye ediyoruz. Fazla fiyat indirimleri ile göz boyayıp kesintisiz enerji sağlayamayan veya sözleşmelerinde tüketici aleyhine durumda koşullar bulunduran şirketlerin son dönemde kötü durumlarla karşılaştıklarını gördük. Bu durumda abonelerin enerji alamaması mağduriyet oluşturuyorö diye konuştu.

BOĞAZİÇİ ELEKTRİK WHATSAPP'TAN ULAŞIYOR

Serbest tüketici olmak isteyen kişi, aboneliğini iptal etmeden aynı sayaç ve isimle elektriğini başka bir tedarikçiden alabiliyor. Şirketlerin aboneler için serbest tüketici olup indirim ve avantajlardan faydalanmaları için birçok farklı uygulamaları bulunuyor. Bu alanda teknolojiye ağırlık veren Boğaziçi Elektrik, popüler uygulama Whatsapp ile bir projeye imza attı. Buna göre faturasının ını çekip Whatsapp üzerinden 0543 333 0 300 numaralı telefona yollayan abonelere telefonla geri dönüş yapılıyor ve eğer serbest tüketici hakkını kazanmışsa avantajlar kendisine sunuluyor. Öte yandan aboneler, şirketin 'www.clkbogazici.com' adresli internet sitesi üzerinden 'Avantajlı Tarifeler' sekmesi altındaki bölümlerden serbest tüketiciye geçiş yapabiliyorlar. Şirketin İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki 13 Müşteri Hizmet Merkezi (MÜHİM) ve 230 müşteri işlem merkezine gelerek de serbest tüketici olmak mümkün.

 

DHA

Loading...