Sözcü Plus Giriş

VAN'ın Erciş İlçesi'nde sivil toplum kuruluşları ve bazı siyasi parti temsilcileri 'Bombaya Hayır Huzura Evet' basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Fatih Gürses, terörün her türlüsünü lanetlediklerini belirterek, "Depremle yıkılan bu güzelim şehrin daha fazla yıkılmasına, acılarına acı katılmasına göz yummayacağız. Çünkü bizim başka gidecek ülkemiz, başka Erciş'imiz yok" dedi.
İnönü Caddesi'nde bulunan Karayusuf Paşa Camii önünde yapılan basın açıklamasına AK Parti, CHP, MHP ve Saadet Partisi İlçe başkanları bazı STK temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. Basın açıklamasını okuyan Fatih Gürses, 26 Eylül 2016 Pazartesi günü saat 20.00 sıralarında Erciş Belediyesi önünde 4.5 ton ağırlığında bomba yüklü aracın patlatılmadan ele geçirildiğini belirterek, ilçe halkına yönelik yapılan bu haince terör eylemini, tüm Ercişliler, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları olarak kınadıklarını söyledi. Gürses, bu bombanın sadece güvenlik güçlerine yönelik olmadığını belirten, bombanın patlatılması halinde bölgede bulunan masum sivil halkın canından olacağını söyledi. Memleketi kimsenin kana bulamasına, huzurunu bozmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Gürses, şöyle dedi:
"Depremle yıkılan bu güzelim şehrin daha fazla yıkılmasına, acılarına acı katılmasına göz yummayacağız. Çünkü bizim başka gidecek ülkemiz, başka Erciş’imiz yok. Bu tür olayların gündelik hayatımızı, esnafımızı, ticaretimizi ve en önemlisi çocuklarımızın geleceğini olumsuz yönde etkilediğini hepimiz görmekteyiz. Yeşil Erciş’in ismi terörle değil türkülerle, şiirlerle, bombalarla değil mavisiyle yeşiliyle anılmasını istiyoruz. Bizler yüzyıllardır ilçemizde Türkü, Kürdü kardeşçe yaşadık. Birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bu vatan, bu ülke, bu bayrak hepimizin. Hep birlikte yaşıyoruz. Yaşamaya da devam edeceğiz."
Türkiye'nin yurt içi ve yurt dışı kaynaklı terör ile karşı karşıya olduğunu da belirten Gürses, terör eylemlerinde çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini anlatırken şöyle konuştu:
"Asker, polis,i korucu ve sivil vatandaşlarımızı şehit verdik. Bu olayları yapan bütün terör örgütlerini lanetle kınıyoruz. Bbu menfur olaylar hepimizin yüreğini yakıyor, geleceğe yönelik kaygı duymamıza neden oluyor. Genç insanların heyecanları istismar ediliyor. Mücadele diye ölüme sürükleniyorlar. Oysa bizim yaşama ve yaşatma üzere olan bir düşünce dünyamız var. Kendini inkar eden, toplumu düşman gören sapkınlıklar bu toprağın ürünü değil. Bu katliam girişimlerinin ve yok edici yöntemlerin hiçbir haklı gerekçesi ve bahanesi olamaz. Masum insanları hedef alan bu saldırıların faillerinin, planlayıcılarının ve destekleyicilerinin kalplerinde zerrece vicdan ve merhametin bulunmadığını düşünüyoruz Ülkemizin, birliğimizin ve huzurumuzun hedef alındığı kirli bir oyun oynanıyor. Binlerce yıllık kardeşliğimiz bozulmak isteniyor. Bizim en büyük gücümüz, inancımızdan gelen kardeşliğimizdir. Gazi meclisimizi bombalayan, millet evlatlarına karşı silah kullanan üniforma giymiş teröristler ile yıllardır ortak vatanımızın her yanında güvenlik güçlerine saldıran, masum insanları katleden eli kanlı hainler arasında hiçbir fark yoktur. Terör örgütlerinin isimleri ve söylemleri değişse de Türkiye düşmanları olduğu gerçeği hiçbir zaman değişmeyecektir. Bütün terör örgütleri de gerçekleştirdiği kanlı saldırılarla ülkemizin varlığı, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, istiklal ve istikbalini hedef almaktadır. Hiç bir terör örgütü ve çete, milletimizi korkuyla sindiremeyecek, kardeşi kardeşe düşürmeyi asla başaramayacaktır. İlçemizde 'Bombaya hayır, huzura evet' diyoruz. Bizler baskı, şiddet ve terörün her türlüsüne karşı olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Erciş’deki bütün sivil toplum örgütleri ve Siyasi Parti Teşkilatları ve Erciş halkı adına başta PKK terörü olmak üzere terörün her türlüsünü lanetliyoruz."

DHA