Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gülen’in iadesi konusunda ise temaslarının sürdüğünü belirterek şöyle konuştu:

“15 Temmuz darbe girişiminin ardında Fethullahçı Terör örgütü ve onun Pensilvanya’daki yaşayan malum kişi var. Ama biz bunu Amerikalı dostlarımıza hala anlatamadık. Hala kabul ettiremedik. Hala yargı şöyle karar verecek o kararı beklemek zorundayız vs.. Şu ana kadar 85 koli dosya gönderdik ama diyorlar bu dosyalar, onun size iadesine yeterli değil ve bizden 10 teröristi yakalamamızı istediler. 9’unu yakaladık, teslim ettik ama kendileri hala bu teröristi burada saklıyorlar. Biz bu şahsın iadesini veya tutuklanmasını kendilerinden istedik. Ki aramızdaki suçluların iadesi sözleşmesinde aslında bunu tutuklamaları gerekir. Bunun medyayla herhangi bir görüşme röportaj yapmamasını temin etmemeleri gerekir. Bu ilişkilerimize er ya da geç zarar verecektir. Çünkü biz stratejik ortağız. ABD'deki FETÖ unsurları tarafından özellikle Kongre nezdinde ülkemiz aleyhine yoğun bir karalama faaliyetine girişileceği anlaşılıyor. Orada Fetocu birilerini çıkartıp konuşturabiliyorlar. Peki biz acaba Amerika düşmanı birisini çıkartıp parlamentomuzda konuştursak, Amerika yönetimi buna nasıl bakacak, herhalde pek de memnun olmayacaktır. Şu anda 'Türkiye'de anti Amerikancılık yaygın' diye bize söylüyorlar kendileri. Kusura bakmayın, o milletimizin kararıdır. Niye Çünkü böyle bir teröristi Pensilvanya'da misafir ettiğimiz takdirde şu anda benim milletimle bir referanduma gidecek olsanız milletim inanıyorum ki en az yüzde 90'ı ile burada 'Amerika bunu burada sakladığına, destek verdiğini göre bizim Amerika'ya olan muhabbetimiz azalmıştır' diyecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’un milletten dinlenmesi gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler komitesinin bir toplantısında FETÖ mensubu bir kişi 15 Temmuzu anlatmıştır. NaSıl oluyor bu iş Nasıl bunu yaparsın. 15 Temmuzu darbeye maruz kalan milletimizden değil bizzat darbeyi yapanlardan dinleyecek kadar siyasi iradelerini kaybetmişler. Böyle bir şey olamaz. Teröristlerden demokrasiye darbenin yapıldığı gece, dinlenilir mi Bunlar teröristlerden bunu dinliyor. Üstelik bu koimte yapılan toplantının ardından Türkiye ile ilgili bir kanaat edinip belki de ilişkilerimizi ilgilendirecek bir adım atacaklar. Ama kusura bakmasınlar ne yaparsanız yapın, bir kulağımızdan girer, öbür kulağımızdan çıkar”

“Azezle Fıratın arasını birleştirdik” diyen Cumhurbaşkanı Türkiye’nin Suriye topraklarında gözü olmadığını, burada 5 bin kilometrelik bir güvenli bölge oluşturulmasını isteklerini, koalisyon güçlerinin ise bu bölgedeki desteğinin yeterli olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı, BM yardım konvoyunun Halep’e giderken rejim tarafından vurulduğunu ifade ederek, güvenli bölge konusunda ısrarlı olduklarını vurgulayarak, “65 ülkeden oluşan koalisyon güçleri ile bir DAEŞ’i halledemeyeceğiz öyle mi DAEŞ in Suriye’de 10 bin Irak’ta 10 bin. Verelim el ele bitirelim dedim. Bir başka terör örgütüyle pazarlığa girerseniz PYD ile YPG ile bu işi bitiremezsiniz çünkü onlar da terör örgütü. Terörün iyisi kötüsü olmaz. Hepsi terörist hepsi kötü.” dedi.

Cumhurbaşkanı ardından şunları kaydetti:

"Üç gün önce Kobani'ye yine uçak dolusu silah indirdi Amerika. Kusura bakmasınlar, dün de Sayın Biden'a söyledim, 'Bundan haberin var mı' dedim. 'Haberim yok' dedi. 'Benim haberim var' dedim. Aynı şey daha önce de oldu, yine Kobani'ye üç uçak indirdiler, silahların yarısı DAEŞ'e gitti, yarısı PYD'ye gitti. Ortada böyle acı bir tablo var. Dolayısıyla bizim sağlıklı bir şekilde Amerika ile el ele vermek suretiyle bu bölgedeki sıkıntıyı aşmamız lazım."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more