Sözcü Plus Giriş

Mersin Haberi: Erdoğan: Terör eylemlerinin Türkiye'yi köşeye sıkıştırma, taviz vermeye zorlama amacı taşıdığı açık (2)

Erdoğan: Terör eylemlerinin Türkiye'yi köşeye sıkıştırma, taviz vermeye zorlama amacı taşıdığı açık (2)

Güncellenme: 23:36, 29/06/2016
Erdoğan: Terör eylemlerinin Türkiye'yi köşeye sıkıştırma, taviz vermeye zorlama amacı taşıdığı açık (2)

"TÜRKİYE DE KAZANMALI RUSYA DA KAZANMALI, TÜRKİYE DE KAZANMALI İSRAİL DE KAZANMALI" 
Türkiye ile İsrail arasında imzalanan mutabakata ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu:
"İsrail ile Mavi Marmara gemisi saldırısından sonra sorunlu olan ilişkilerimizi düzeltme yolunda önemli adımlar attık. Bu adımların da milletimiz ve Filistinli kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Yalnız buradan bir açıklama yapmak durumundayım, Türkiye Cumhuriyeti olarak biz hangi adımı atıyorsak atalım, bu adım bilinmelidir ki her zaman karşılıklı milletlerin kazanımına dayalı bir adımdır. Hiçbir zaman hiçbir adımı tek taraflı düşünmedik. Kazan-kazan esasına dayalı olarak hep bu adımları atmışızdır. Yani Türkiye de kazanmalı Rusya da kazanmalı, Türkiye de kazanmalı İsrail de kazanmalı.

İSRAİL İLE İLGİLİ OLAYLARI BAZILARI FARKLI ŞEKİLDE KAŞIYOR
Fakat İsrail ile ilgili olayları bazıları farklı şekilde kaşıyor. İsrail ile ilişkilerimizi niye kesmiştik? Olay malum. Duruşumuzda o günden bugüne herhangi bir değişiklik olmadı. Hedef saptıran duymayıp uyduranlar var."

"BU KANIN RAKAMI OLUR MU? ALIR VEYA ALMAZ" 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mavi Marmara baskınında ölenler için belirlenen 20 milyon dolar tazminat ile ilgili olarak yapılan eleştirilere de değinerek, "20 milyon dolar 10 şehidimiz için belirlendi. Şimdi onlara olur mu 20 milyon ne demek … Bu kanın rakamı olur mu? Görüşmelerde böyle bir tazminata karar verildi. Alır veya almaz" dedi.

TÜRKİYE'DEN BÖYLE BİR İNSANİ YARDIMI GÖTÜRMEK İÇİN GÜNÜN BAŞBAKANINA MI SORDUNUZ
Yurt dışı yardımlarının uluslararası diplomasi içinde yapıldığını belirten Erdoğan, "Uluslararası bazda bir adım atıyoruz. Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz. Biz zaten oraya gerekli yardımı Gazze'ye bugüne kadar hep yaptık yapıyoruz. Filistin'e yaptık yapıyoruz. Bunları da yaparken bir yerlere gövde gösterisi olsun diye değil, her şeyi uluslararası diplomasi neyse bu diplomasi içinde yaptık; yapıyoruz, yapacağız. Bunları davul zurna çalarak değil edebi adabı içinde yaptık, yapıyoruz. Cuma günü Mersin'den 10 bin tonluk gemi kalkıyor. Bu arada Gazze'de 200 yataklı bir devlet hastanesini bitirdik, yakında açılışı yapılacak" diye konuştu.

DHA