İstanbul Haberi: Erdoğan: Türkiye, terör örgütleriyle dünyanın geri kalanı arasında set gibidir (2)

Erdoğan: Türkiye, terör örgütleriyle dünyanın geri kalanı arasında set gibidir (2)

Erdoğan: Türkiye, terör örgütleriyle dünyanın geri kalanı arasında set gibidir (2)

 

 Özgür ALTUNCU Yaşar KAÇMAZ/İSTABUL, (DHA)  CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, NATO Parlamenter Asamblesi 62'nci Genel Kurulu kapanış oturumunda konuştu. Türkiye'nin kimsenin toprağında gözünün olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan," Kimsenin egemenlik haklarıyla bir sorunumuz yok. Biz sadece tecrübelerimiz ışığında, terör örgütlerini bizzat kaynağında imha etmeye çalışıyoruz. Türkiye, terör örgütleriyle, Avrupa başta olmak üzere dünyanın geri kalan bölümü arasında adeta bir set gibidir" dedi.

Türkiye'nin terörle mücadele başarısız olması halinde terör örgütlerinin dünyayı kana ve ateşe bulayacağını belirten Erdoğan, " Biz diyoruz ki, gelin bu seti zayıflatmak yerine güçlendirelim. Terörizmle ilgili Türkiye'ye verilen her destek, o ülkenin kendi güvenliğini güvence altına almasına katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

"TÜRKİYE DEMOKRASİ MÜCADELESİ VERDİ"

NATO'nun sadece bir güvenlik paktı olmadığını demokratik ilkeleri geliştirme idealine bağlı devletleri bir araya getiren bir oluşum olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "15 Temmuz'da Türkiye, dünyada eşine ender rastlanır bir demokrasi mücadelesi vermiş ve bu mücadele başarılmıştır. Bizimle birlikte tüm dünya, terörün yeni bir yüzüne, terörle mücadelenin de yeni yöntemine şahit oldu" dedi.

"TÜRK DEMOKRASİSİ RÜŞTÜNÜ ISPATLADI"

Türk milletinin bütün kesimlerinin , bütün siyasi görüşten insanlarının 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı sokağa çıktığını hatırlatan Erdoğan, " TBMM'yi bombalama hainliğini gösteren teröristlere en güzel cevabı, bizzat aziz milletimin seçilmiş temsilcileri verdi. Hangi siyasi partiye mensup olurlarsa olsunlar, tüm milletvekillerimizle tarihi bir dayanışma örneği sergileyerek, üzerlerine bomba atıldığı anda bile parlamentoyu terk etmediler. Medyamız çok zor şartlarda sürdürdüğü yayını kesmeyerek, birlik ve beraberlik çağrımızın halkımıza ulaştırılmasını sağladı. Türk demokrasisi rüştünü 15 Temmuz gecesinde bütün dünyaya bir kez daha ıspatladı" şeklinde konuştu.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE

Bugün şahsının bakan ve milletvekillerinin burada bulunmasının Türk milletinin 15 Temmuz gecesi gösterdiği destansı mücadele sayesinde olduğunu söyleyen Erdoğan, "Devletin ve toplumun FETÖ terör örgütünden ayıklanması, o gece demokrasinin yanında duran 248 evladımız için en büyük vazifemizdir. Bu nedenle 15 Temmuz'dan bu yana, eli kanlı FETÖ terör örgütüyle kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Anayasa'sına uygun olarak, 20 Temmuz'da ilan ettiğimiz olağanüstü hal çerçevesinde, darbe girişimini izlerini silmek, terör örgütlerini etkisiz hale getirmek için gereken her önlemi alıyoruz. Demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün korunması için bu süreç, Anayasal sınırlar içerisinde, temel hak ve özgürlükler gözetilerek sürdürülüyor" diye konuştu.

AB ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Türkiye'ye desteklerini ileten ülkelere teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle AB üyesi ülkelere çağrıda bulunarak, " DEAŞ ve PKK başta olmak üzere insanlığın müşterek değerlerine düşmanlık konusunda birlikte hareket eden tüm terör örgütlerine karşı mücadelede desteğinizi istiyoruz. Terör mensuplarının ülkenizde rahatça faaliyet yürütmelerine, propaganda yürütmelerine, tehditle haraç toplamalarına engel olmanızı istiyoruz. Özellikle AB'nin terör örgütü olarak ilan ettiği PKK'nın AB üyesi ülkelerde çok rahat çalışması, buralarda terörist başının posterleriyle, parlamento binasının koridorlarında cirit atmalarını hazmedemiyoruz. Bu konuyla ilgili tüm dostlarımızın gerekli tedbirin alınmasını istiyoruz. Bu tedbir alınmazsa, bir gün bir bumerang gibi dönüp onları da vuracaktır. Belçika'da Fransa'da olan olayları biliyorsunuz. Bütün bunlar, belli yerlerdeki duyarsızlığın aynı şekilde geri dönüşüdür" dedi.

BATI'YA UYARI

Terör örgütlerinden ele geçirilen silahların bazı batı ülkelerine ait olduğunu tespit edildiğini söyleyen Erdoğan, " Burada ben bir gerçeği açıklamak zorundayım. İlgili ülkeler gücenmesin. Dost acı söyler. Teröristlerden dostlarımızın ürettiği silahların çıktığını söylemeliyim" dedi. Bu silahların bu örgütlerin başka bir terör örgütüne karşı mücadele ettiği için verildiği şeklinde yanıtlar aldıklarını söyleyen Erdoğan, " Bir terörist, başka bir teröriste karşı savaşıyor diye ona iyi diyebilir misiniz" diye konuştu.

Avrupa'nın mülteci politikasını eleştiren BM'nin yapısına yönelik eleştirilerini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından salondan ayrıldı.

ASAMBLE BAŞKANINDAN HATIRLATMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce konuşan NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Micheal Turner da iki gündür gerçekleştirdikleri toplantılarda bazı üyelerin Türkiye'nin demokratik değerlere bağlılığı ve hukukun üstünlüğüne ters bazı uygulamalarla ilgili endişelerini dile getirdiklerini hatırlatıp, " Sayın Cumhurbaşkanı, yapılan sunumlardan anladığımız kadarıyla, yargı süreciyle mutlaka bu kişilere karşı süreçlerin devam ettirilmesi gerekiyor. Bu yargı süreçleri, hukuk sınırları içinde olmalı, kamuya açık olmalı ve kanıta dayalı olmalı diye düşünüyorum" dedi.
 

DHA

Loading...