Çanakkale Haberi: Erdoğan : Türkiye,15 Temmuz Gecesi tüm farklılıklarını geride bırakarak birleşti

Erdoğan : Türkiye,15 Temmuz Gecesi tüm farklılıklarını geride bırakarak birleşti

Erdoğan : Türkiye,15 Temmuz Gecesi tüm farklılıklarını geride bırakarak birleşti

Meydanlarda demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemek isteyenlerin azgın piyonları olan teröristler, milletin ortak iradesi, sarsılmaz cesareti karşısında bir kez daha bozguna uğradı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, telekonferans sistemi ile 15 Temmuz'da püskürtülen darbe girişimine karşı meydanlara toplanarak demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen canlı yayınla Erdoğan, şöyle konuştu:

“15 TEMMUZ'DA İRADESİNİ ÇİĞNETMEYEN BÜYÜK TÜRKİYE VARDI"

Darbeye teşebbüs gecesi meydanlara çıkan vatandaşlara teşekkürlerini ileten Erdoğan, 15 Temmuz gecesinde 246 kişinin şehit olduğunu söyledi. Erdoğan darbeye teşebbüs gecesinde Türkiye'nin tek yürek olduğunu belirterek "15 Temmuz gecesi sokaklarda Sünni – Alevi yoktu, Türk-Kürt yoktu o gece sokaklarda sağcı-solcu, iktidar-muhalefet yoktu. 15 Temmuzda tıpkı Çanakkale'de İstiklal Harbi'nde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek tek bilek olmuş iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, Türk Milleti vardı. 15 Temmuz milletimizin kökü nerede olursa olsun hangi güce dayanırsa dayansın bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okumasıdır. Demokrasi mücadelesini destekleyen tüm siyasi partilerimize, bu partilere gönül veren oy veren tüm vatandaşlarıma hukuk devletinin hak ve özgürlüklerin milletimizin ve ülkemizin geleceğinin yanında yer aldıkları için şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz gecesi Türkiye tüm farklılıklarını tüm renklerini tüm mezheplerini geride bırakarak tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet ilkeleri etrafında birleşmiştir"

"ÇEVREMİZDEKİ VE İÇİMİZDEKİ İHANET ŞEBEKELERİNİ HAREKETE GEÇİRİYORLAR"

Türkiye'nin önünü kesmek için birtakım ihanet şebekelerinin harekete geçtiğini vurgulayan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'yi bu ihanet çetesi mensupları aracılığıyla devleti teslim alabileceklerini sanarak 15 Temmuz akşamı harekete geçenler ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu sözüm maşalarla birlikte onları bir katil sürüsü halinde sokaklara salanlar için de geçerlidir. Hepsini biliyoruz, vakti saati geldiğinde onların hesaplarını da önlerine koyacağız. Şimdi çalışma zamanı, çalışacağız çok çalışacağız. Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Bununla kalmayacak 2053, 2071 vizyonlarımızı gerçekleştireceğiz. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline gelen savunma sanayinde dışa bağımlılığı tamamen ortadan kalkan büyük projelerini yatırımlarını kesintisiz hayata geçiren bir Türkiye'nin önünde kimse duramaz. İşte bunu bildikleri için buldukları her fırsatta önümüzü kesmeye ayağımıza çelme takmaya çalışıyorlar. Kendi güçlerinin yetmediği yerde çevremizdeki ve içimizdeki ihanet şebekelerini harekete geçiriyorlar. Türkiye'nin başındaki PKK belasının bir türlü sona ermemesinin sebebi budur. Suriye'de PYD adıyla bu örgüt bir kolunun icat edilip güney sınırlarımız boyunca karşımıza çıkartılmasının sebebi de budur. DAİŞ denilen bir örgüt icat edilip, bölgemize ve ülkemize musallat edilmesi de aynı gayeye matuftur. Son 3 yıldır da FETO denilen bu örgütü önce yargı ve polis içindeki mensuplarıyla, onlar başaramayınca ordu içindeki üniforma giymiş teröristleriyle üzerimize sürenlerin amacı da aynıdır. Ülkemizin kutlu yürüyüşünün engellemek isteyenlerin azgın piyonları olan teröristler milletin ortak iradesi sarsılmaz cesareti karşısında bir kez daha bozguna uğradı"

"ŞUANA KADAR 13 BİN 165 KİŞİ GÖZALTINDA"

Şuana kadar gözaltı sayısının 13 bin 165 kişi olduğunu belirten Erdoğan, tutuklanarak cezaevine konulanların 123'ünün general olmak üzere 5 bin 863 kişi olduğunu söyledi. Erdoğan gözaltı süresinin ise 4 günden 1 aya çıkartıldığını belirterek şunları söyledi. " Şu saate kadar gözaltına alınanların sayısı 13 bin 165'tir. Bunların 8 bin 838'i asker, 2 bin 101'i hâkim savcı, 1485'i polis, 52'si mülki idari amiri 689'u sivildir. Tutuklanarak cezaevine konulanların sayısı 123'ü general 282'si rütbeli polis 1559'u hâkim savcı olmak üzere 5 bin 863'tür. Diğerlerinin sorguları devam ediyor. Darbe girişimi sonrasındaki tedbirlerin etkin ve hızlı bir şekilde yürütülebilmesini sağlamak için Milli Güvenlik Kurulumuzun tavsiyesiyle hükümetimiz olağanüstü hal ilan etmiştir. Bu karar meclisimiz tarafından da onaylanmıştır. Bugün OHAL çerçevesinde ilk kanun hükmünde kararnameler çıkartılarak süreç işletilmeye başlanmıştır. Bugünkü resmi gazetede yayımlanan kararnamelerle gözaltı süresi 4 günden 1 aya çıkartıldı"

Fetullahçı Terör Örgütüne mensup devlet görevlilerinin memuriyetle ilişikleri kesilmeye başlandığını belirten Erdoğan " Paralel yapıya ait 934 okul, 109 öğrenci yurdu, 15 üniversite, 104 vakıf, 35 sağlık kuruluşu, 1125 dernek, 19 sendika kapatıldı. Tüm bu kurumların mal varlıklarına devlet tarafından el konuldu "dedi.

DHA

Loading...