Son Dakika: Ermenistan’da Rusya taraftarları azalıyor

Ermenistan’da Rusya taraftarları azalıyor

Ermenistan’da Rusya taraftarları azalıyor

Ermenistan'ın önde gelen gazetelerinden olan ve Rusça yayın yapan Novoye Vremya gazetesinin yayımladığı kamuoyu araştırması, Ermenistan'da son iki yılda Rusya'yı “dost ülke” olarak görenlerin sayısının son iki yılda belirgin biçimde düştüğünü ortaya koydu.

Gazetede yayımlanan ve Avrasya Kalkınma Bankası tarafından Ermenistan'da yapılan bir kamuoyu araştırmasına katılanların yüzde 60'ı, Rusya'yı dost ülke olarak gördüğünü belirtmiş.

Gazete, iki yıl önce bu oranın yüzde 87 civarında olduğunu, böylelikle Rusya sempatizanı Ermenistan vatandaşlarının oranında yüz üzerinden 27 puanlık düşüşün olduğunu belirtiyor. Gazeteye değerlendirmede bulunan Rusya Uluslararası Hukuk Derneği üyesi Denis Dvornikov, bu düşüşün, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Medvedev'in bu nisan ayında Azerbaycan ile Ermenistan arasında patlak veren ve dört gün süren çatışmalar sırasında takındığı tavır ve yaptığı açıklamalardan kaynaklandığını söyleyerek, Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin'in Ermeni halkının hassasiyetlerini anlayamadığını ifade etti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, nisan ayında Azerbaycan ile Ermenistan arasında patlak veren çatışmalar sırasında, Moskova'nun hem Azerbaycan'a, hem de Ermenistan'a silah sevkiyatına devam edeceğini söylemişti.

DHA

Loading...