Sözcü Plus Giriş

ERZURUM'u, 11-18 Şubat 2017'de ev sahipliği yapacağı 2017 Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları Festivali (EYOWF) heyecanı sardı. Vali Seyfettin Azizoğlu, 36 ülkeden 1675 sporcunun katılacağı EYOWF için tüm hazırlıklarda sona gelindiğini söyledi.
13'üncü Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları Festivali değerlendirme toplantısı bugün valilikte yapıldı. Vali Seyfettin Azizoğlu başkanlığında yapılan toplantıda Vali Yardımcısı Ayhan Terzi, EYOWF Koordinatörü Orhan Atasoy, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil ve alt komite başkanları hazır bulundu. EYOWF için 40 milyon lira bütçe hazırlanıp bakanlığa sunulduğunu hatırlatan Vali Azizoğlu, hazır kullanılacak 4 milyon TL bütçelerinin bulunduğunu belirtti. 36 ülkeden 1675 sporcunun Erzurum'a geleceğine işaret eden Vali Azizoğlu, şöyle konuştu:
"Gelecek olan sporcular için Kredi Yurtlar Kurumu'ndan yer tahsis edildi. Sporcular ile birlikte gelebilecek akrabaları, ebebenyleri için de otellerimizde rezervasyonlar yapıldı. Hem Gençlik Spor Genel Müdürlüğümüz hem de Büyükşehir Belediye Başkanlığımız gelen sporcu ve konuklarımızın ulaşımını sağlayacak. EYOWF süresi boyunda 200 kişilik özel güvenlik görevlimiz hizmet verecek. Yakutiye Kent meydanında müsabakaların madalya töreni yapılacak. Havuzbaşı Kent meydanı ise açılış-kapanış seremonileriin yapılacağı alan olarak belirlendi.Erzurum olarak EYOWF'a çok iyi şekilde hazırlanıyoruz. Erzurum ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak yüzümüzün akıyla çıkacağımızdan inancımı ifade ediyorum. Dünyaya örnek olacak çok güzel bir organizasyon çalışması yapıyoruz. Erzurum'dan beklentimiz var, halkımızın bu faaliyete katkısını, desteğini ve ilgi alakasını bekliyoruz. Bu Türkiye'mizin Erzurum'umuzun dünyaya tanıtımına imkan sağlayan faaliyet olacak."
Erzurum'da 2011'de yapılan Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için 94 milyon liraya yaptırılan ve 15 Temmuz 2014 günü meydana gelen göçük nedeniyle pistleri yıkılan atlama kulelerinin yapım çalışmasının tamamlanmak üzere olduğuna işaret eden Vali Seyfettin Azizoğlu, kulelerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda hizmete gireceğini belirtti. Vali Azizoğlu basın mensuplarının "Terör olayları nedeniyle olimpiyatın ertelenme veya başka bir ülkeye verilmesi söz konusu mu" sorusunu ise şöyle yanıtladı:
"Erzurum'da ve bölgemizde terör olayları yoktur. Devletimiz bütün bölgede vatandaşlarımızın can, mal emniyetini sağlayama her zaman muktedirdir. Bu konuda hiçbir tereddüt de yok. Bugüne kadar bölgemizde en ufak bir terör olayı olmamıştır ve olmayacaktır."
EYOWF Koordinatörü Orhan Atasoy ise olimpiyatlara katılacak en kalabalık ülkenin 119 sporcu ve antrenör ile Türkiye, 118 kişi ile Rusya'nın ikinci sırada olacağını belirtti. Atasoy, her branştan sporcunun Türkiye'yi temsil edeceğini de vurguladı.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more