Sözcü Plus Giriş

Gülseli KENARLI Taner YENER / İSTANBUL, (DHA) ESKİ MİT Müsteşarlarından emekli Orgeneral Burhanettin Bigalı son yolculuğuna uğurlandı.
Geçirdiği kalp krizi sonucunda 89 yaşında hayatını kaybeden Orgeneral Bigalı için Levent'teki Afet Yolal Camii'nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından askeri tören düzendi. Eşi Lamia Bigalı, kızları Derya Bigalı ve Ferda Erdem taziyeleri kabul etti.  Cenaze törenine 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, emekli Orgeneraller Çevik Bir, Hayri Kıvrıkoğlu, Hikmet Bayar, MİT yetkilileri ile aile yakınları katıldı.

“İNSANIN BABASINI KAYBETMESİ AĞIR BİR ŞEY"
Cenazede Bigalı'nın kızı Derya Bigalı, “İnsanın babasını kaybetmesi ağır bir şey. Nur içinde, ışıklar içinde yatsın" dedi.  Emekli orgeneral Çevik Bir ise, “Bizim komutanımızdı, görevimizi yapmaya geldik. Allah nur içinde yatırsın, bütün ailesine başsağlığı diliyorum" şeklinde konuştu.

ASKERİ TÖREN
Kılınan cenaze namazının ardından Bigalı'nın Türk bayrağına sarılı tabutu top arabasına konuldu. Eşi Lamia Bigalı tekerlekli sandalye ile top arabasının arkasında ilerledi. Bigalı Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.
Bigalı, 7 Eylül 1981 – 14 Ağustos 1986 tarihleri arasında MİT Müsteşarı olarak görev yapmıştı. 1988 yılında da Jandarma Genel Komutanı olan yapan Bigalı, 1990 yılında ise emekli olmuştu.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more