Diyarbakır Haberi: Eski PKK'lı Çürükkaya, Almanya'da hayatını kaybetti

Eski PKK'lı Çürükkaya, Almanya'da hayatını kaybetti

Eski PKK'lı Çürükkaya, Almanya'da hayatını kaybetti

IRAK'ta devam eden Musul operasyonu kapsamında, Başika bölgesinde, IŞİD'in tuzakladığı mayınları temizlerken meydana gelen patlamada yaralanan, terör örgütü PKK'nın eski yöneticilerinden, Peşmerge gönüllü komutanı Sait Çürükkaya, tedavi için götürüldüğü Almanya'da öldü.
Musul operasyonu kapsamında Peşmerge güçlerinin Başika bölgesinde IŞİD'ten aldığı bölgelerdeki mayınları temizleyen 'Doktor Süleyman' kod adlı eski PKK'lı Sait Çürükkaya, geçen 26 Ekim'de bir tünele gizlenen IŞİD'li teröristleri tarafından mayının patlatılması sonucu ağır yaralandı.
Yaralandığı geçen Çarşamba gününden itibaren Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil’deki Devlet Hastanesi’nde tedavi altında bulunan Sait Çürükkaya, Almanya’dan gelen bir ambulans uçakla dün Almanya’ya götürüldü. Almanya’da Koblenz Askeri Hastanesi’nde dün gece fenelaşan Çürükkaya'nın, acil olarak ameliyata alındığı, 7 saat süren ameliyatın ardından yoğun bakımda tutulduğu, ancak beyninde meydana gelen ağır hasar nedeniyle bugün öğleden sonra hayatını kaybettiği öğrenildi.
PKK'da, üst düzey yöneticilik yapan Çürükkaya, Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra PKK'dan ayrılmış ve Almanya'da yaşamaya başlamıştı. IŞİD'in iki yıl önce Kuzey Irak'a saldırmasından sonra Almanya'dan Erbil'e geçmiş ve Peşmergelerin eğitimini üstlenmişti. Patlayıcı uzmanı olarak bilinen Sait Çürükkaya IŞİD ile mücadelede ele geçirilen bölgelerdeki patlayıcıları imha ediyordu.

 

DHA

Loading...