Eskişehir Haberi: Eskişehir’de Cumhuriyet coşkusu

Eskişehir’de Cumhuriyet coşkusu

Eskişehir’de Cumhuriyet coşkusu

CUMHURİYET’in kuruluşunun 93’üncü yıldönümü Eskişehir’de düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı.
Atatürk Bulvarı’nda yapılan törene; Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Hava Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Adar, ile çok sayıda kişi katıldı. Tören, Vali Çelik ve Garnizon Komutanı Küçükakyüz’ün askeri araçla halkı selamlamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra bir konuşma yapan Vali Çelik, 29 Ekim 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 93’ncü yaşının coşku ve heyecan içerisinde kutlandığını belirterek, şöyle dedi:
"29 Ekim 1923’te kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93’üncü kuruluş coşku ve heyecanını, en önemlisi de gurur ve iftiharını bugün 79 milyon hep birlikte idrak ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, aziz milletimiz için olduğu kadar, dünyanın mazlum ve mağdur halkları için de bir umut ışığı olarak doğmuştur. 93 yılın ardından geldiğimiz noktada etrafında adeta ateş çemberi olmasına rağmen ekonomisiyle göz kamaştıran, “içimizdeki hainler” tarafından kastedilse de her şeye rağmen demokrasisi her geçen gün ileri standartlara kavuşan, tüm bölücü faaliyetlere ve saldırılara rağmen millî birlik ve kardeşliğini en güçlü şekilde yücelten bir cumhuriyetimiz var. Dahası, kurulduğu ilk gün olduğu gibi, bugün de, dünyanın her yerindeki mazlumlar, mağdurlar ve muhtaçlar için yegane umut olma özelliğini en güçlü şekilde koruyan bir cumhuriyetimiz var. Kuruluşunun 93. yıl dönümünde özellikle ifade etmek isterim ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk milletinin ortak eseridir. Cumhuriyet de istisnasız 79 milyon vatandaşımızın cumhuriyetidir. 79 milyonun her bir ferdi bu cumhuriyetin öz evladıdır, bu cumhuriyetin eşit derecede sahibidir."
Vali Çelik’in konuşmasının ardından halk oyunları gösterileri ve şiirler okundu. Daha sonra askeri bando eşliğinde tören geçişi yapıldı. Vatandaşlar tören geçişine alkışlarıyla destek verdi. 

DHA

Loading...