Sözcü Plus Giriş

Şırnak Haberi: FETÖ mağduru Dr. Besen: Himmete karşı çıkınca zimmetle suçlandım

FETÖ mağduru Dr. Besen: Himmete karşı çıkınca zimmetle suçlandım

Güncellenme: 11:31, 20/10/2016
FETÖ mağduru Dr. Besen: Himmete karşı çıkınca zimmetle suçlandım

TÜRKİYE genelinde 2006 yılında 'yılın doktoru' seçilen ve bundan 1 yıl sonra yeşil kart yolsuzluğuyla suçlanıp hapse giren 46 yaşındaki Dr. İsmet Besen, Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kendisine kumpas kurduğunu iddia etti. Örgütün sorumlularının 'Bizim için yurt yap' teklifini reddettiğini söyleyen Dr. Besen, "Hakkımda başlatılan soruşturma nedeniyle 39 gün hapiste kaldım. Şimdi internete adımı yazdığınızda hemen yolsuzluk iddiaları karşınıza çıkıyor. Aradan 10 yıl geçmesine rağmen ortada ne hazırlanan bir iddianame ne de açılan bir dava var. Bu dosya ile ilgili avukatım çalışma yapıyor. Olan, hayatımın 10 yılına oldu" dedi.
Şırnak'ta Silopi 3 No'lu Sağlık Ocağı'nda görev yapan Dr. İsmet Besen, Türkiye genelindeki 81 il arasında, 2006 yılı Uzman Tabip ve Pratisyen Tabip Hizmet Puan Listesi'ne göre yapılan performans değerlendirmesi sonucu, 'yılın doktoru' seçildi. Dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın elinden takdirnamesini alan Dr. Besen, kendini bir anda yeşil kart yolsuzluğu soruşturmasının içinde buldu. İddiaya göre, Dr. İsmet Besen gerçekte olmayan hastalara yeşil kart üzerinden ilaç verip, ortak olduğu eczanelerle birlikte yolsuzluk yapıyordu.
Soruşturma, Sağlık Bakanlığı'na yazılan bir ihbar mektubuyla başlamıştı. Bu soruşturma kapsamında 39 gün tutuklu kalıp serbest bırakıldığını anlatan Besen, o dönem FETÖ'nün 'himmet' talebini reddettiği için hedef seçildiğini öne sürdü. Dr. Besen, ziyaretime gelen bir grup benden cemaat adına yurt yaptırmamı isdedi. Kabul etmeyince bana bu komplo kuruldu" dedi.  
'İDDİANAME BİLE HAZIRLANMADI'
Artık yaşamını Aydın'da sürdürdüğünü belirten Dr. İsmet Besen, FETÖ'nün kumpası sonucu hayatını karardığını kaydederek şöyle dedi:
"Hakkımda başlatılan soruşturma nedeniyle 39 gün hapiste kaldım. Şimdi internete adımı yazdığınızda hemen yolsuzluk iddiaları karşınıza çıkıyor. Aradan 10 yıl geçmesine rağmen ortada ne hazırlanan bir iddianame ne de açılan bir dava var. Bu dosya ile ilgili avukatım çalışma yapıyor. Olan, hayatımın 10 yılına oldu."

DHA