Son Dakika: FETÖ okulları Kamboçya gündeminden düşmüyor

FETÖ okulları Kamboçya gündeminden düşmüyor

FETÖ okulları Kamboçya gündeminden düşmüyor

Kamboçya'nın lider gazetelerinden Phnom Penh Post, Türkiye'nin Kamboçya Büyükelçisi İlhan Tuğ'un okulların kapatılması yönündeki ısrarını ve FETÖ okullarının itirazını tekrardan ülke gündemine taşıdı.

Phnom Penh Post gazetesi haberine göre Türkiye'nin Kamboçya Büyükelçisi İlhan Tuğ, FETÖ okullarının kapatılması yönündeki talebinde ciddi ve ısrarcı olduğunu ilgili makamlarla olan temaslarında yineledi. Kamboçya'daki FETÖ okulları yöneticileri ise okul velilerini de toplayıp bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında okulların herhangi bir terörist ile bağlantısı bulunmadığı iddia edildi. Okul velilerinden Bou Anovita 'Hükümete okulları kapatmaması yönünde çağrıda bulunuyoruz. Kızım buradaki okuyor ve programdan memnun. Okul kapanırsa bu kızımı çok etkiler' dedi.

DHA'ya konuşan Büyükelçi Tuğ ise Türkiye'de Maarif Vakfını örnek göstererek 'Sonuç olarak bu devam etmekte olan bir süreç ve çıkartılan Maarif Vakfı kanunu çerçevesinde okulların kapatılmasıyla birlikte ailelerin mağdur durumda kalmamaları ve çocuklarının eğitimlerini kesintiye uğratmadan sürdürebilmelerini teminen, talep gelmesi halinde gereken önlemleri önceden alacağımız tabiidir. Bu hususu özellikle muhataplarımıza vurgulamaktayız' dedi.

FETÖ'NÜN KAMBOÇYA'DAKİ MUAZZAM LOBİ ÇALIŞMASI

Kamboçya'daki Fethullah Gülen Terör Örgütü üyelerinin bu yılın Nisan ayında muazzam lobi faaliyetlerinde bulunduğu belirtildi. Kamboçya büyükelçilerinden başlayan bir liste hazırlayan FETÖ üyelerinin geçtiğimiz Nisan ayında bazı bakanlarla yaptıkları görüşmenin resimleri ortaya çıktı. Laos ve Tayland'ın büyükelçileriyle görüşen FETÖ üyeleri, Kültür Bakanı Minh Kasany'i de ziyaret edip hediyeler verdi.

FETÖ üyelerinin bu çalışmaları da Kamboçya basınına da bu şekilde yansımış durumda. Cambodia Daily ve VOA Cambodia gazeteleri orada bulunan Zaman okullarını koruyan bir tavırla haber yapmakta.

Cambodia Daily gazetesi haberinde ise FETÖ okulu idarecilerinden İsa Antepli'nin okulların kapatılması ihtimalinin kesinlikle bulunmadığını ve buna gerekçe olarak öğrenci velileri arasında Bakanlar dahil üst düzey devlet ricalinin olduğunu söylediği belirtildi.

Ancak büyükelçi Tuğ, Türkiye'nin bağlantılarının iki ülke çıkarlarını öngördüğünü söyledi ve kısa sürede çok mesafa kat edildiğini söyledi. Kamboçya hükümetinin ve özellikle dışişleri bakanı Prak Sokhon tarafından da Türkiye'nin talebini ciddi şekilde ele alındığı ve gerekli araştırmaların yapıldığı bildirildi.

Büyükelçi Tuğ 'Büyükelçiliğimizin kuruluşundan bu yana devlet erkanıyla sürdürmekte olduğumuz yoğun temaslar, ayrıca ülkemiz ile Kamboçya arasında hızla gelişmekte olan ticari ve ekonomik ilişkiler ve bu ilişkilerin potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda sonuçta Kamboçya hükümeti tarafından alınacak kararın kişisel ilişkilerden ziyade stratejik çıkarlar temelinde olacağını ümid ediyorum' diye ekledi.

TAYLAND DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Tayland dışişleri bakanlığı sessizliğini korumaya devam ediyor ve FETÖ'ye dair sorulan hiç bir soruya cevap verilmeyeceği belirtildi. Tayland dışişleri bakanlığındaki bir kaynaktan alınan bilgiye göre Türkiye'nin Tayland büyükelçisi defalarca Tayland dışişleri bakanlığına giderek tekrar tekrar okulların kapatılması talebini yineledi.

DHA

Loading...