Sözcü Plus Giriş

BURDUR'da hayırsever işadamı Necati Can, FETÖ/PDY ile bağlantısı bulunduğu gerekçesiyle kapatılan Oğuzhan Eğitim Kurumları'na kiraya verdiği okul binasını, tahliye edilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışladı.
Burdur'da Necati Can, 1997 yılında oğlu Alparslan Ali Can adına yaptırdığı 3 katlı okul binasını, aynı yıl adının değiştirilmemesi kaydıyla Oğuz Eğitim Kurumları'na kiraya verdi. 2011 yılında taraflar arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Necati Can, binanın tahliye edilmesini istedi. Alparslan Ali Can Okulları adıyla faaliyetlerini sürdüren Oğuz Eğitim Kurumları, binayı boşaltmayınca Necati Can tahliye davası açtı. 2013 yılında mahkeme, tahliye kararı verdi. Kiracı eğitim kurumu, mahkeme kararına uymadı. Necati Can'ın başvurusu üzerine, 2015 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okullar Yönetmeliği gereğince 15 gün kapama cezası verildi. Oğuz Eğitim Kurumları'nın kira sözleşmesini ibraz etmemesi nedeniyle okul, 1 Temmuz 2016'da Milli Eğitim Bakanlığı'nca kapatıldı.
15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Oğuz Eğitim Kurumları'nın FETÖ/PDY ile bağlantısı tespit edildi. 19 Temmuz'daki Kanun Hükmünde Kararname ile okul mühürlenirken, 23 Temmuz'da bütün demirbaşları hazineye devredildi. Devir işlemlerinin ardından bina, Necati Can'a teslim edildi. Can, uzun bir sürecin ardından teslim aldığı binayı, Burdur Valiliği'nde yaptığı protokolle Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışladı.
Valilik makamındaki protokolu Vali Şerif Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram ve Necati Can imzalandı. Okulun mevcut haliyle Milli Eğitim Bakanlığı'na devrinin yapıldığını kaydeden Vali Yılmaz, "Anısına yaptırdığı evladı rahmetli Alpaslan Ali Can'ın ismini koruyacağız. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. Başka ne yaparsanız yapın insana yapılan yatırımla boy ölçüşemez. Yeni gelen neslin devletine, milletine, bayrağına saygılı, bunun için gerektiğinde canını feda edebilecek derecede ülkesine bağlı insanlar yetişmesi için bu okulu Milli Eğitime tahsis ediyor. Bu devir kısa sürede gerçekleştiği için ilk plânda bilim sanat merkezi olacak. Eski kiracılarıyla hiçbir bağlantısı kalmamış oldu. Eğitime destek kampanyası çerçevesinde yapılan bu desteğin diğer hayırseverlerimize de örnek olmasını diliyorum" dedi.
Necati Can ise "Bütün temennimiz eğitimimiz güçlensin. Gençlerimiz güzel yetiştirilsin. Ülkemize ve Burdur'a faydalı olsunlar. Okulumuz Burdur'a hayırlı olsun" dedi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more