Sözcü Plus Giriş

İSTANBUL 13. Ağır Ceza Mahkemesi, suçun vasıf ve mahiyeti, kanunda öngörülen cezaların alt sınırı, tüm delillerin toplanmış olması, tutuklulukta geçirdikleri süre ve kaçma şüphelerinin bulunmamasını gerekçe göstererek Fincancı ve Önderoğlu'nun tahliyelerine kararı verdi. 10 gün önce tutuklanan Fincancı ve Önderoğlu 8 Kasım'da ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılarak gazetenin bir günlük yayın yönetmenliği görevini üstlendiği gerekçesiyle haklarında dava açılan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı (TİHV) ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Gazeteci Erol Önderoğlu tahliye edildi.

DAVALAR BİRLEŞTİRİLDİ
3 sayfalık iddianameyi kabul eden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi suçun vasıf ve mahiyeti, kanunda öngörülen cezaların alt sınırı, tüm delillerin toplanmış olması, tutuklulukta geçirdikleri süre ve kaçma şüphelerinin bulunmamasını gerekçe göstererek tahliyelerine karar verdi. Mahkeme heyeti, Fincancı ve Önderoğlu hakkında ayrı ayrı açılan davalar arasında sanık ve fiil bakımından bağlantı bulunduğu gerekçesiyle birleştirilmesine de hükmetti. Fincancı ve Önderoğlu 8 Kasım'da ilk kez hakim karşısına çıkacak.

NESİN HAKKINDA HENÜZ BİR KARAR VERİLMEDİ
Öte yandan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Gazeteci- Yazar Ahmet Aziz Nesin hakkında hazırlanan iddianameyi de hala incelediği ve henüz bir karar vermediği öğrenildi.

SANIKLARIN 14,5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
10 gün önce tutuklanan Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Aziz Nesin'in "Suç işlemeye alenen tahrik etme", "Suçu ve suçluyu övmek" ve "Örgüt propagandası yapmak" suçlarından 2 yıldan 14,5 yıla kadar ayrı ayrı hapis istemiyle haklarında iddianame hazırlanmıştı. Şebnem Korur Fincancı Bakırköy Kadın Cezaevi'nde, Erol Önderoğlu ise Silivri Cezaevi'nde 10 gündür tutuklu bulunuyordu.

DHA