Kilis Haberi: Fırat Kalkanı'nda, 99 IŞİD, 4 PYD/PKK hedefi vuruldu

Fırat Kalkanı'nda, 99 IŞİD, 4 PYD/PKK hedefi vuruldu

Fırat Kalkanı'nda, 99 IŞİD, 4 PYD/PKK hedefi vuruldu

TÜRK Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'nın 69'uncu gününde terör örgütleri IŞİD'in 99, PKK/PYD'nin ise 4 hedefi ateş altına alındı. Çatışmalarda; Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) 6 askeri ölürken, 18'i de yaralandı.
Suriye'de 69 günden bu yana sürdürülen harekatta; IŞİD'in 99, PKK/PYD'nin ise 4 hedefi ateş altına alınarak manevra kabiliyetlerinden yoksun bırakıldı. Sürdürülen harekat ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:
"Muhalif unsurlardan oluşan iki Özel Görev Kuvvet Grubunca, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Rai sektöründe Taşlıhöyük, Tell el Hava ve Salva meskun mahallerinde kontrol sağlanmış, mayın/EYP temizliği devam etmektedir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 6 muhalif şehit olmuş, 18 muhalif yaralanmış, destek sağlayan unsurlarımızda zayiat ve hasar meydana gelmemiştir. Muhalif unsurlarca, harekâtın başlangıcından bu yana 170 meskûn mahalde (yaklaşık 1.350 kilometre kare) kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 99 DEAŞ TÖ hedefine ve 4 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtlarımızla atış yapılarak DEAŞ terör örgütü ve PYD/PKK mensupları baskı altına alınmış ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakılmıştır. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, hava harekâtı icra edilmemiş, çıkacak hedeflere yönelik olarak yerde bekler uçaklar görevlendirilmiştir. Koalisyon Güçleri tarafından, hava harekâtı icra edilmemiştir. DEAŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 6 EYP kontrollü olarak imha edilmiş, harekâtın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 33 mayın ve 1375 EYP kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir. AFAD ve Kızılay’a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürülmüştür. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir."

DHA

Loading...