Zonguldak Haberi: Fırtınada yan yatan gemide 8 mürettebat helikopterle alındı (2)

Fırtınada yan yatan gemide 8 mürettebat helikopterle alındı (2)

Fırtınada yan yatan gemide 8 mürettebat helikopterle alındı (2)

MÜRETTEBAT EREĞLİ'YE GETİRİLDİ
Fırtınada yan yatan Panama bandıralı kuru yük gemisinden, Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait 'TCG Yıldırım' adlı firkateyndeki helikopter ile kurtarılan 3'ü Türk 5'i Gürcistanlı 8 mürettebat, Karadeniz Bölge Komutanlığı limanından karaya çıkartıldı. İşlemleri devam eden gemiciler ifadelerinde geminin makine arızası nedeniyle sürüklenmeye başladığını, ardından ise 40 derece yan yattığını söyledi.
Gemide çarkçıbaşı olarak görev yapan Ali Çetin Karapınar, 21 Ekim gecesi 01.30 sıralarında makine arızası meydana geldiğini, tamir etmeye çalıştığını söyleyerek şöyle dedi:
"Açıkta olduğumuz için Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ulaşamadım. Türk radyo ile telsizden görüştüm. Saat 07.00'de cevap verdiler. Akşam saatlerinde de firkateyn geldi. Hava şartları nedeniyle bizi tahliye edemedi. Gemiye yanaşamadı. Bugün sabahı bekledik. İlk personeli sabah 08.30'da gemiden helikopter ile alıp firkateyne bıraktı. Bu şekilde tahliyemiz oldu. Sahil Güvenlik bizi limana getirdi. Çok strese girdik. Biran önce işlemler bitsin ve eve çoluk çocuğumuza gidelim diye bekliyoruz. Can güvenliğimiz için mecbur gemiyi terk etmek zorunda kaldık. 8 kişiydik. Hepimiz buradayız."
Ereğli Kaymakamlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise 21 Ekim'de saat 15.50 sıralarında gemiyle ilgili ilk ihbarın yapıldığı belirtildi. Açıklamada, "Olumsuz hava şartları nedeniyle gemiye yaklaşılamamıştır. Saat 20.50 sıralarında ise söz konusu geminin yanına 'TCG Yıldırım' adlı firkateyn ulaşmış ve geminin yan yattığı tespit edilmiştir. Mürettebat 8.30 ile 10.40 saatleri arasında firkateynde bulunan helikopter ile tahliye edilmiştir. Ereğli limanına yaklaşıldığı sırada mürettebat sahil güvenlik botuna intikal ettirilmiş ve limana çıkarılmıştır" denildi.
Açıklamada yan yatan geminin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilecek bir römork ile bulunduğu bölgeye en yakın limana intikal ettirileceği de belirtildi.

DHA

Loading...