Gaziantep Haberi: Fransa Dışişleri Bakanı: Musul, IŞİD'den temizlenecek

Fransa Dışişleri Bakanı: Musul, IŞİD'den temizlenecek

Fransa Dışişleri Bakanı: Musul, IŞİD'den temizlenecek

FRANSA Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Irak'ın Musul kentinin er ya da geç terör örgütü IŞİD'den temizleneceğini belirterek, "Orada zor bir savaş var ama kazanan biz olacağız. Musul, IŞİD'den temizlenecek. Oraya barışı getireceğiz" dedi.
Fransa Dışişleri Bakanı Jean- Marc Ayrault, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Türkiye'de ilk ziyaretini Gaziantep'e gerçekleştirdi. Gaziantep Havalimanı'nda konuşan Jean-Marc Ayrault, koalisyon güçlerinin desteğiyle Musul'un terör örgütü IŞİD'den temizlenmesine yönelik başlatılan operasyonun er ya da geç başarıyla sonuçlanacağını belirtti. Musul'un terör örgütü IŞİD'den temizleneceğini kaydeden Fransız bakan Jean-Marc Ayrault, şöyle dedi:
"Terörizme karşı hep birlikte mücadelenin içinde yer alıyoruz. Orada zor bir savaş var ama kazanan biz olacağız. Musul, IŞİD'den temizlenecek. Oraya barışı getireceğiz. Oradaki farklı gruplar arasında barışı da sağlayacağız. DEAŞ’e karşı hep birlikte mücadele vermek zorundayız. Musul’daki mücadeleyi çok önemsiyoruz. Biliyorsunuz DEAŞ, Musul’da uzun süreden beri var. Ancak orada şartlar şu anda çok zor. Evet zor bir mücadele olacak ama daha sonra bölge rahatlayacak. Bizim oraya barışı getirmemiz gerekiyor. İnsanları zulümden kurtarmamız gerekiyor. Kazandıktan sonra ise orada ne olacağını sonra konuşacağız. Önce barışı getireceğiz. Evet Irak’ta farklı gruplar var, işte o grupları da bir araya getirip barışı sağlamak zorundayız. O ortamı da şimdiden hazırlamamız gerekiyor. Terörist DEAŞ’la mücadele işte bunun için de önemli, yani oradaki gruplar arasındaki barışı da sağlamak açısından önemli. Bunu Fransa olarak çok önemsiyoruz."
'HALEP NÜFUSU KATLEDİLİYOR'
Türkiye'nin Suriye konusunda gösterdiği çabayı takdirle karşıladığını ifade eden Ayrault, şunları söyledi:
"Türkiye’nin, Suriye konusunda gösterdiği çabayı takdirle karşılıyoruz. Şu anda binlerce Suriyeli, Türkiye’ye sığınmış durumda. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Fransa olarak bu insanlar için bir şeyler yapmalıyız. Halen çok sayıda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde az da olsa bulunan Suriyeliler umutlu savaşın bitmesini bekliyor. Şuanda Halep nüfusu katlediliyor. Öncelikle bu katliamın durması gerekiyor. Oraya bir an önce insani yardımların ulaşması gerekiyor. Yapılan anlaşmalara uyulması gerekiyor. Bir anlaşma olacaksa, orada bombalar yağarken bir şey yapmanız mümkün değil. Türkiye’nin bu konuda yoğun çabası var. Türkiye’yle bir dayanışma mesajı vermek için buraya geldim. Bu şekilde Halep’in bombalanmasıyla çözüm olamaz. Türkiye bizim dost ülkemiz ve dostlarımızla neler yapabiliriz bunu söylemeye geldim. Bir dayanışma mesajı için buradayım. Bombalanan Halep halkının yanında olduğumuzu belirtmek için buradayım."
Fransız bakan Ayrault, Suriyeli sığınmacıların barındığı konteyner kenti ziyaret etmek üzere Nizip İlçesi'ne hareket etti.

DHA

Loading...