Sözcü Plus Giriş

İstanbul Haberi: Garanti Bankası’ndan yenilenebilir enerjiye 100 milyon Euro kredi

Garanti Bankası’ndan yenilenebilir enerjiye 100 milyon Euro kredi

Güncellenme: 10:57, 19/10/2016
Garanti Bankası’ndan yenilenebilir enerjiye 100 milyon Euro kredi

Garanti Bankası yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için Fransız Kalkınma Ajansının bir kolu olan Proparco ile dördüncü işbirliği çerçevesinde 12 yıl vadeli 100 milyon euro tutarında kredi anlaşması imzaladı.

Proparco’nun dünya genelinde en önemli müşterisi konumunda bulunan Garanti Bankası, bu anlaşmayla, Proparco ile 2009 yılında imzaladığı sermaye benzeri kredinin geri ödenmesinin ardından, hem kredi tutarını artırdı hem de kredisini teminatsız yenilemiş oldu.
Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre kredi anlaşmasıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için finansman yaratılması amaçlanıyor.
Garanti Bankası’nın temiz enerji projelerine yönelik kullandırdığı kredilere yurtdışından destek sağlanması açısından büyük önem taşıyan kredi, ilk 3 yılı geri ödemesiz 12 yıl vadeli olarak imzalandı. 
Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, kredi anlaşmasının Garanti’nin uluslararası finansla bağını, ekibinin uzmanlığını ve iş yaratmadaki başarısını bir kez daha kanıtladığını söyledi ve ekledi:
"Garanti Bankası, sektördeki öncü konumunu pekiştirdi. Yurtdışı piyasalardaki belirsizliğe rağmen, 12 yıl vadeli teminatsız kredi anlaşmasını başarıyla imzalayarak, uluslararası bankaların, yatırımcıların ve finans kuruluşlarının Türkiye’de çalışmak isteyeceği ilk banka olma vizyonumuzu ortaya koyduk. Anlaşma ayrıca sürdürülebilirlik politikalarımız doğrultusunda, toplum ve çevreye yarattığımız değeri artırmak için bize itici güç olacaktır."
(lı)

DHA