Sözcü Plus Giriş

GAZİANTEP Bölge İdare Mahkemesi 5'inci Ceza Dairesi, istinaf mahkemesi olarak karar alarak 'Uyuşturucu Ticareti Yapmak' suçuyla yerel mahkemenin 12,5 yıl hapis cezasına çarptırdığı tutukluyu, kararı bozarak beraat ettirdi.
Kamuoyunda istinaf olarak bilinen bölge adliye ve bölge idare mahkemeleri 20 Temmuz 2016 tarihinde resmen faaliyetlerine başladı. Yargıda iş yükünün azalması amacıyla kurulan istinaf mahkemeleri, 'ikinci derece mahkemeler' olarak görev yaparak, ilk derece mahkemeler tarafından verilen hükümlere karşı istinaf yolu olarak kullanılması amaçlanıyor.
Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, 21 Eylül'de istinaf mahkemesi olarak ilk kararını verdi. Elazığ Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Haziran ayında üzerinde uyuşturucu madde yakalandığı için yapılan yargılamada 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan tutuklu, karara itiraz ederek Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'ne başvurdu. 5'inci Ceza Dairesi Başkanlığı kara yapılan itirazı değerlendirerek tekrar yargılama süreci gerçekleştirdi. Yargı süreci sonrasında tutuklu kişinin üzerinde yakalanan uyuşturucu miktarının ticari amaç için az olduğuna kanaat getiren 5'inci Ceza Dairesi, kullanıcı olduğuna kanaat getirdiği kişiyi beraat ettirdi.
Gaziantep'te kurulu olan Bölge Adliye Mahkemesi, İstanbul ve Ankara'dan sonra en büyük istinaf mahkemesi özelliği taşıyor.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more