Sözcü Plus Giriş

GAZİANTEP'te, baklavacılık yapan Süleyman Erçelebi, babası adına yaptırdığı caminin içi ve kubbelerini baklava dilimi motiflerle donattı. Yaklaşık 3 bin baklava dilimi motif kullanılan cami görenlerin ilgisini çekiyor.
Baklavacı Süleyman Erçelebi, Çamlıca Mahallesi'nde babası Ali Erçelebi adına 3 bin 600 kişi kapasiteli cami yaptırdı. Yapımı yaklaşık 2 yıl süren caminin baklava dilimi şekildeki paslanmaz krom malzemenin yerleştirildiği 12 küçük ve 1 büyük kubbesi bulunuyor. Caminin iç kubbesinde de baklava dilimi motifi kullandıklarını ve bu motiflere Allah'ın 99 isminin yazıldığını söyleyen Erçelebi, caminin sadece büyük kubbesindeki baklava dilimi metalleri yerleştirmenin 3,5 ay sürdüğünü dile getirdi. Mesleği gereği ve UNESCO tarafından Gastronomi şehri seçilen Gaziantep'in en büyük simgesinin baklava olması sebebiyle camiyi baklava dilimi motifleriyle bezediklerini ifade eden Erçelebi, bu duruma görenlerin büyük ilgi gösterdiğini kaydetti.
Kubbelere yerleştirilen baklava sarısı rengindeki 20 yıl paslanmaz krom malzemenin yurt dışından getirildiğini belirten Erçelebi şöyle konuştu:
"Baklavacılık baba mesleğimiz. Yıllardır aklımızda babamızın adına bir cami yaptırma projemiz vardı. Yapım aşamasında camiyi yapan ustalarla konuşarak farklılık olmasını istedik. Hem kendi mesleğimizi hem de Gaziantep'in milli tatlısı olan baklavayı camimizde göstermek istedik. Caminin dış kaplamasında baklava dilimini uygun gördük çok da güzel oldu. Güzel tepkiler alıyoruz. Gaziantepimizle bağdaştı. Babamız da çok mutlu oldu bütün masrafları kendisi karşıladı, biz yalnızca yapım aşamasını takip ettik. 4 minareli ve 1 büyük 12 küçük kubbeden oluşan camimizin avlusunda yine baklava dilimi motiflerin yer aldığı birde şadırvan var. Burada krom bir malzeme kullandık ve kubbeleri yaklaşık 3 bin tane baklava dilimiyle bezedik. Caminin içerisinde yine baklava dilimi motiflere Allah'ın 99 ismini yazdık. Bu yapılan sanıyorum ki Türkiye'de bir ilk. Yapmadan önceki Ar-Ge dönemimiz oldukça uzun sürdü. Yapım aşamasında da sadece ana kubbenin yapımı yaklaşık 3,5 ay sürdü. Gaziantep'e hayırlı olsun diyorum."

DHA