Sözcü Plus Giriş

GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Gastronomi ve Turizm Derneği tarafından '21 Eylül Dünya Barış Günü' nedeniyle, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi hedeflenen 3 ton 192 kilo aşure pişirildi.
'Gelin, dünya barışı için hep birlikte pişirelim' sloganı ile 21 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek büyüklükte aşurenin yapımına dün başlandı. Gece geç saatlere kadar pişirilen aşurenin yapıldığı devasa tencerenin kapağı bugün sabah saatlerinde düzenlenen törenle açıldı.
Festival Park'ta yapılan törene AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Almanya Büyük Elçisi Martin Erdmann, Kongo Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshıdımba, Sri Lanka Büyükelçisi Amza Pakeer Mohidden, Vatikan 1'inci Müsteşarı Agelo Accattıno ile Gastronomi ve Turizm Derneği Başkanı Songül Toprak Alisinoğlu katıldı.
TENCERE VİNÇLE KALDIRILDI
27 aşçının 24 saatte yaptığı, üzerine aşure tenceresi vinç yardımıyla kaldırılarak şahitler huzurunda tartımı yapıldı. Tencereyle 3 ton 584 kilo gelen, 392 kilo olan tencere ağırlığı düşüldüğünde 3 ton 192 kilo ağırlığa sahip olan aşure için Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuru yapıldı. Törende konuşan Fatma Şahin, rekor denemesinin Dünya Barış Günü'nde Gaziantep'teki barış ortamını göstermek için yapıldığını belirterek şöyle dedi:
"Bugün 21 Eylül Dünya Barış Günü, bugün burada bir Guinness denemesi yapıyoruz. Bu denemeyi aşureyle yapıyoruz, 'neden aşure, neden Gaziantep' diye bakacak olursak Gaziantep tescillenmiş mutfağı olan gastronomi şehri, kültür şehri ve bir barış şehri. Biz şu anda Arap, Türk, Kürt hepsi birlikte yaşayan ve bunu bütün dünyaya ensar- muhacir ilişkisiyle, 'Biz bunu başarıyoruz, siz de başarın' diyen bir barış şehriyiz. O yüzden biz bu denemeyi aşureyle yaptık ve aşure sıradan bir tatlı değil. İçerisinde 27 çeşit malzeme var bu malzemelerin her biri dünyanın başka bir şehrinden geldi. Bu aşurenin içinde Almanya'nın cevizi var, Kahramanmaraş'ın cevizi var, Sri Lanka'nın pirinci var, Malatya'nın kayısısı var, Karadeniz'in fındığı var ve Gaziantep'in bütün baklagillerde en önde olduğumuz alan bütün baklagil çeşitlerimiz var. Tabii ki üzerinde ana vatan dediğimiz fıstıkla süslenmiş bir dünya haritası ve içerisinde narlarla döşenen Türkiye haritası ay yıldızla gösteren bir aşureyi birlikte başardık. İnşallah dünyada bir ilk bundan sonra aşureyi yapmak isteyenler bundan daha lezzetli ve 3 bin 200 kilodan daha fazla yapma iddiasıyla yola çıkmaları gerekiyor."
'CEVİZLERİ MERKEL GÖNDERDİ'
Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann ise Almanya'dan getirdiği cevizleri aşure tenceresinin içerisine atarak, "Bu cevizleri Angela Merkel gönderdi. Sizlere çok selamı var" dedi.
Konuşmaların ardından büyük bölümü Suriyeli sığınmacılar, yuva ve yurtlarda kalan çocuklar ile huzurevindeki yaşlılara dağıtılacak olan aşurenin tadına bakıldı. Rekor denemesinin kayıtları ise onaylanması için İngiltere'ye gönderildi. 3 ton 192 kiloluk aşurenin rekor denemesi onaylanırsa Guinness Rekorlar Kitabı'na girecek.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more